Jubilejní ročník festivalu pořadatelé věnovali "náčelníkovi" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům; ani letos nebude chybět mezi diváky. "Letošní rok je pojat jako jedna velká oslava pod horami s těmi nejlepšími kapelami, které na Trutnově za 20 let hrály," uvedli pořadatelé na internetové stránce www.festivaltrutnov.cz.

Hlavními zahraničními hvězdami budou The Young Gods ze Švýcarska a Američan Billy Gould s kapelou Harmful. Gould již v Trutnově před deseti lety vystoupil se slavnými Faith No More, kteří byli jednou z nejslavnějších skupin, jež kdy v Trutnově hrály. Vystoupí také indičtí a pákistánští bubeníci z The Dhol Foundation, kteří svůj koncert natočí na DVD.

Festival je pověstný tolerantní atmosférou, v níž se na scéně potkávají kapely různých generací a žánrů. Undergroundové začátky přehlídky připomenou vystoupení kapel jako Umělá hmota, Plastic People of The Universe, Echt! či Dřevěné pytlí v jutových uhlích. Starší muzikantskou generaci zase budou reprezentovat Marián Varga, Rudolf Pellar či Marta Kubišová.

Otazníky ale visí nad původně avizovaným vystoupením Václava Neckáře, který byl údajně spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (StB). Organizátoři po něm totiž požadovali vysvětlení, zda, proč a jak se s tajnými policisty stýkal. Jestli je ale uspokojil, dosud neprozradili. "Dohodli jsme se, že se k tomu do festivalu nebudeme vyjadřovat," řekla dnes ČTK mluvčí přehlídky Eva Navrátilová.

Bonbonkem pro posluchače měl být podle záměru organizátorů také "happening", jehož aktéry se měli stát dětský sbor Bambini di Praga a jeho bývalý sbormistr Bohumil Kulínský čelící obvinění ze zneužívání nezletilých sboristek. Sbor ale vystoupí bez Kulínského, který již dříve svou účast na akci odvolal.

 

Festival potrvá do neděle a na jeho scénách se celkem vystřídá přes 100 kapel a zpěváků.