Dorazí také za východočeskými filmovými diváky: Ozvěny Febiofestu se uskuteční v hradeckém CineStaru od 3. do 5. dubna, v pardubickém multiplexu pak od 4. do 6. dubna. Návštěvníci uvidí pouze vybrané tituly z hlavní festivalové nabídky.

„Nejen u nás, ale i ve světě je zcela neobvyklé, že by festival po svém zakončení ještě pokračoval v jiných městech a nabízel tam, i když jen malou část, svého programu,“ říká na toto téma zakladatel a ředitel Febiofestu Fero Fenič. „Tím je právě Febiofest unikátní a byl první akcí u nás, která začala něco takového dělat. Je to však spojeno s řadou problémů, protože je třeba získat souhlas od producentů filmů k dalšímu uvedení, což není jednoduché. Většinou se totiž poskytují práva jen na dvě až tři uvedení na festivalu, další je možné pouze v případě nákupu práv k filmu do distribuce. Proto většinou musíme pro regionální ozvěny vybírat z těch filmů, které v budoucnosti zamíří do české distribuce. Jen v takovém případě má totiž producent motivaci povolit jeho další prezentaci.“

Naděje plátna

Zahájení obou regionálních Ozvěn Febiofestu ve východních Čechách bude patřit filmu Máme rádi velryby z americko britské koprodukce. Na diváky pak čeká shodná nabídka s jednou výjimkou: zatímco hradečtí filmoví fanoušci se mohou těšit na britský snímek Báječný hotel Marigold, Pardubice exkluzivně uvidí skvělý americko-britský titul Musíme si promluvit o Kevinovi.

„Jedná se o nejpopulárnější zahraniční tituly letošního pražského festivalu doplněné o český snímek mladého slovinského režiséra studujícího FAMU v Praze, který měl úspěšnou premiéru před měsícem na jednom z největších světových festivalů Berlinale. Dá se říct, že kdo zhlédne všechny filmy, získá dobrý přehled o současné světové kinematografii i jejích nadějích,“ dodává k výběru filmů Fero Fenič.

Program festivalu v multiplexech

CINESTAR HRADEC KRÁLOVÉ

úterý 3. dubna
20.00 Máme rádi velryby (USA, Velká Británie), uzavřená projekce

středa 4. dubna
17.30 Máme papeže! (Itálie, Francie)
17.30 Báječný hotel Marigold (Velká Británie)
20.00 Příliš mladá noc (Česká republika, Slovinsko)
20.00 Miláček (Velká Británie, Francie, Itálie)

čtvrtek 5. dubna
17.30 Superclásico (Dánsko)
17.30 Koupili jsme zoo (USA)
20.00 Víla (Francie, Belgie)
20.00 Zatímco spíš (Španělsko)

CINESTAR PARDUBICE

středa 4. dubna
20.00 Máme rádi velryby (USA, Velká Británie), uzavřená projekce

čtvrtek 5. dubna
17.30 Máme papeže! (Itálie, Francie)
17.30 Miláček (Velká Británie, Francie, Itálie)
20.00 Ahoj! Jak se máš? (Rumunsko)
20.00 Musíme si promluvit o Kevinovi (Velká Británie, USA)

pátek 6. dubna
17.30 Koupili jsme zoo (USA)
17.30 Víla (Francie, Belgie)
20.00 Zatímco spíš (Španělsko) 20.00 Superclásico (Dánsko)