Na Mírovém náměstí v Týništi nad Orlicí to bude 30. dubna pořádně žít.

„Čarodějnice v týnišťském pojetí – to už dávno není jen večerní oheň, ale i několikahodinový pestrý program, ve kterém nechybí hudební vystoupení nebo hry a zábava pro děti, a to vše v centru města. Na hlavním pódiu Město Týniště Stage se letos představí kapely Honza Křížek, Band-a-SKA & MTBB, Žlutý pes a David Koller. Program na druhém pódiu ZUŠ Stage bude v režii Základní umělecké školy Týniště nad Orlicí,“ zve za pořadatele Dana Dobešová.

Dětský program začne už v 16 hodin v dolní části Mírového náměstí v prostorách domu dětí a mládeže. Těšte se na hry, soutěže, tvoření, soutěž masek, opékání buřtů a velkou čarodějnickou hranici. Na náměstí nebude chybět ani pestrá nabídka občerstvení. Bavit se budete až do půlnoci a vstup je zdarma.

Na náměstí v Dobrušce se v 19.30 očekává příchod skautů a slavnostně bude vztyčena skautská máj. Následovat bude čarodějnický pochod do Archlebových sadů za vyhrávání Valanky. Ve 20.00 bude v Archlebových sadech zapálen oheň a těšit se můžete na hudební program s country kapelou Relax.

Na čarodějnický průvod se můžete vydat na řadě míst, třeba i s TJ Sokol v Doudlebách nad Orlicí, a to v 18.00 od Třešňovky. I tady si užijete příjemný večer v tanečním rytmu.

Na Čarodějnickou fyzikální show

Pálení čarodějnic spojené se stavěním máje se chystá v Kvasinách, od 17.00 u obchodu Konzum zahájí program děti z místní mateřinky a základní školy. Čarodějnický průvod se vydá k obecnímu rybníku, ale tím vše určitě nekončí. Divadlo Údif Brno totiž připravilo pro účastníky Čarodějnou fyzikální show. A postaráno bude samozřejmě i o občerstvení.

Rychnovské Déčko zahájí program v zámeckém parku v 17.00 zapálením ohně a tanečním vystoupením, chybět nebudou čarodějnické soutěže, čarodějnická škola, čarodějnický salón, tvořivá dílna ani občerstvení.

Spanilé jízdy automobilových i traktorových veteránů

Na své si pak na Rychnovsku přijdou první květnový den milovníci starých strojů. Třeba v Českém Meziříčí a jeho blízkém okolí. Od Luňákovy stodoly ve Skršicích totiž ve 14.00 odstartuje další Selská jízda historických traktorů. Jejím cílem bude České Meziříčí, kde bude u obecního úřadu vztyčena máj. Jde o atraktivní podívanou, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. A vystoupat v tento den budete moci i do věže místního kostela.

Podívejte se, jak tu drnčeli staří traktoroví krasavci loni:

Připomeňte si selskou jízdu a stavění máje v Českém Meziříčí z roku 2023. | Video: Irena Voříšková

Už ráno přitom bude co obdivovat také na opočenském Kupkově náměstí. Automobilové veterány si tu budete moci prohlédnout od 8.00 do 10.00. Na akci zve Podorlický Veteran Car Club.

Veteráni v Opočně

A zajít můžete také na místní zámek, právě 1. května na jeho prvním nádvoří začíná prodejní výstava rododendronů a azalek.

A pak nezapomeňte, 1. května otevírají své brány další památky.

Mohlo by vás zajímat: Do zámku i na vozíčku. Rychnovský Kolowratský zámek otevírá s řadou novinek

Nahlédněte do rychnovského zámku s kastelánkou Zdenkou Dokoupilovou. Letos ho budou moci navštívit i vozíčkáři. | Video: Deník/Jana Kotalová