Změna je život. Ve znamení tohoto rčení připravuje Opočenská beseda svůj cyklus koncertů vážné hudby Opočno hudební, každý rok se snaží představit nové hudebníky. Ale výjimka potvrzuje pravidlo - s některými tvářemi se návštěvníci koncertů scházejí každý rok, začátek července je již tradičně spjat s Hudebními interpretačními kurzy. Jejich účastníci připravují pravidelně tři koncerty, první je na řadě v neděli od 19.30 v Mariánském kostelíku.

Představí se při něm lektoři kurzů: Jan Škrdlík – violoncello, Karel Plocek – viola, David Danel – housle, Iva Hrbáčková – klavír. Lektoři jsou stálí, účastníci kurzů se mění, ale někteří do Opočna zajíždějí pravidelně. Co je do Opočna láká? „Přístup pana Škrdlíka na hodinách orchestru byl hodně netradiční, ale zato velmi obohacující, a co víc, mělo to účinek na všechny účastníky, hlavně proto jsme tak krásně zahráli na koncertě. Zanechalo to ve mně do teď mnoho pocitů a takového hudebna. Bylo to moc fajn, opravdu jsem si to užila a zároveň jsem se toho hodně naučila,“ vzpomíná na loňský ročník studentka konzervatoře Kateřina Klímová, na atmosféru kurzů nedá dopustit. Stálí návštěvníci těchto koncertů potvrzují, že netradiční a velmi přátelská atmosféra se přenáší i na obecenstvo.

Každoroční kurzy nesou svůj podtitul, platí to i pro letošní osmý ročník, který je ve znamení romantismu. Doslovný název je V romantických mlhách, účastníkům kurzu je slibován vzduch protknutý emocemi, tklivé a zpěvné melodie, v orchestru i v souborech budou „emoce téci po litrech“. Takové budou kurzy, které probíhají ode dneška v opočenské ZUŠ, takové budou i koncerty. A co nabídnou lektoři v neděli? Jména jako Paganini, Schumann, Dvořák či Saint-Saëns mluví sama za sebe, zdá se, že už zahájení bude vskutku romantické.

Dana Marková