Frázování zní v uších pořadatelům akce už v těchto dnech. Na 5. a 6. června 2009 totiž připravují již 14. ročník Mezinárodního swingového festivalu Jardy Marčíka. Přehlídka nese jméno muzikanta týnišťského big bandu, který pomáhal se zakládáním festivalu a jeho pozdějších ročníků se již, bohužel, nedožil.

Dramaturgie akce staví na hudebnících z tuzemských základních uměleckých škol, kde se učí a hraje swing i jazz, dále na zahraničních hostech a tuzemských alternativních projektech spojujících interprety různých žánrů. Letos budou v tomto akordu souznít například trumpetista Laco Deczi a jeho newyorský soubor Cellula, polský orchestr Leliwa Jazz Band Tarnów, Lenka Dusilová, Mladý týnišťský big band, On Line Session ZUŠ Habrmanova Hradec Králové, Big band ZUŠ Iši Krejčího Olomouc ad.

Slavná jména

„Každý rok se snažíme, aby festival byl rozmanitý,“ vysvětluje za organizátory dirigent Mladého týnišťského big bandu Pavel Plašil. Proto na festival pozval třeba i polský orchestr, se kterým se seznámil big band na turné. Laco Deczi již na týnišťském festivalu vystupoval. „Ovšem s muzikanty z Čech. S Cellulou sem přijede poprvé,“ dodává Plašil.

Slovenský trumpetista patří mezi nejvýraznější osobnosti bývalého československého jazzu, žije ve Spojených státech, kde převážně s americkými muzikanty založil soubor Cellula New York. „Nebude to problém přivézt sem muzikanty z Celluly. Organizátor festivalu a vynikající bubeník Jirka Haken je můj kamarád. Těšíme se sem, protože to je senzační festival, který začíná mít velké jméno. Všechny kapely, které jsem zde slyšel při své minulé návštěvě, byly skvěle sehrané, nic amatérského,“ nešetří chválou Deczi, muzikant, jehož tvorba je označována jako osobitá směs groovy jazzu a tichomořského folkloru.

Také České klarinetové kvarteto už je v Týništi téměř jako doma, vystupovalo zde například s Janou Koubkovou, Radkou Fišarovou i samostatně. K úspěchům hudebníků, kteří si nyní říkají Clarinet Factory, patří i společné improvizované vystoupení s vokální legendou Bobbym McFerrinem v pražském Kongresovém centru v květnu 2008. Tentokrát se v Týništi v projektu Eternal See〜kers spojí s Lenkou Dusilovou a jazzovou komponistkou Beata Hlavenkovou.

Kromě zahraničních hostů nebo světaznalých hvězd muzikantského nebe dostanou prostor orchestry hudebních škol. Pavel Plašil vysvětluje, že nemá problém pozvat mládežnické orchestry, které se věnují tomuto žánru.

Profesionální amatéři

Swing a jazz zažívá v současnosti na základních uměleckých školách renesanci. „Věnuje se mu strašně moc mladých lidí, v malých kapelách i velkých big bandech. Jejich úroveň je v tuzemsku na velmi vysoké úrovni, přitom pochopit tuhle muziku a její frázování není zrovna nejlehčí,“ posuzuje bez nadsazování Pavel Plašil, který má patnáctileté zkušenosti z tuzemských i zahraničních festivalů a soutěží. Má radost, že v přetechnizované době si k nelehkému žánru našli mladí lidé cestu. „Způsobují to asi vzory, že vezmou dechové nástroje do ruky. Na školy v celé republice přicházejí stále častěji učitelé, kteří se touto hudbou zabývají a děti ovlivní,“ míní Plašil. Dodává, že další z nich potom vidí vzory ve starších spolužácích v úspěšných orchestrech.

Jako například v dalším účinkujícím na festivalu, týnišťských Black buříňos, kapely, která se zrodila z přípravky Mladého týnišťského big bandu ZUŠ a věnuje se interpretaci dixielandových standardů.

Obsah dámské kabelky – trocha klasiky, doušky jazzu, občas nějaká lidová nota, domácí a hlavně autorská tvorba – připomíná repertoár ryze dámského hosta festivalu, vokálního Sex tetu Divadla Jesličky Hradec Králové.
Menu mezinárodního týnišťského swingového festivalu slibuje dráždivou hudební nabídku.


Program 14. mezinárodního swingového festivalu Jardy Marčíka 2009

Pátek 5. červen 2009, Tyršovo náměstí v 18.00 hodin, Týniště nad Orlicí
18.00 hod. On Line Session ZUŠ Habrmanova HK
19.00 hod. Mladý týnišťský big band ZUŠ a jeho hosté
21.00 hod. Laco Deczi & Cellula New York (USA)

Sobota 6. červen 2009, Tyršovo náměstí v 17.00 hodin, Týniště nad Orlicí
17.00 hod. Black buříňos – dixieland ZUŠ Týniště nad Orlicí
18.00 hod. Big band ZUŠ Iši Krejčího Olomouc
19.00 hod. Vokální sextet HK
20.00 hod. Leliwa Jazz Band Tarnów (Polsko)
21.00 hod. projekt Eternal Seekers
Lenka Dusilová, Beata Hlavenková & Clarinet Factory –
Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl,
Petr „Pepino“ Valášek

BIG BAND ZUŠ IŠI KREJČÍHO OLOMOUC
Vedoucí orchestru Jakub Červenka říká o kapele:
Projekt vznikl v září 2007 na Základní umělecké škole Iši Krejčího v Olomouci, kde již léta vyučuji. Jedná se o jazzový big band složený z žáků naší školy, pedagogů a také nadšenců z řad hudební veřejnosti - profesionálů i amatérů. Společným jmenovatelem tohoto pestrého seskupení je láska k jazzu a swingové hudbě. Premiéra kapely se konala v prosinci 2007 v sále Reduta v Olomouci.
Rytmická sekce Big Bandu ZUŠ Iši Krejčího drží jedno krásné prvenství - protože hudba orchestru Counta Basieho tvoří páteř našeho repertoáru, používáme zásadně akustický kontrabas a navíc máme kytaristu Jirku Krbečka, který si jako první v České republice osvojil základy unikátní kytarové techniky Freddieho Greena z orchestru Counta Basieho, a navíc hraje na speciální nástroj - velkou 18" archtop kytaru, kterou pro naši školu na zakázku zhotovila renomovaná pražská firma Procházka Custom Guitars.
Úspěšně vystoupili na koncertech v Olomouci: Reduta 12/2007, Palác Bohemia 4/2008, Jazz Tibet Club 12/2008, 4/2009. Hráli v přímém přenosu hodinový program ve studiu ČR Olomouc 5/2009.

Black buříňos – dixieland ZUŠ Týniště nad Orlicí

Kapela se zrodila z tzv. přípravky Mladého týnišťského big bandu ZUŠ v roce 2005. Od svého vzniku se věnuje interpretaci především dixielandových standardů. V roce 2007 dosáhla velkého úspěchu, když vyhrála ústřední kolo soutěže ZUŠ v Litvínově a její dva členové, Pavel Zemen na klarinet a Ladislav Lejnar na tubu obdrželi cenu poroty za interpretační výkony. Dixieland, který si mezitím přisvojil název BLACK BUŘÍŇOS, je znám nejen z koncertů v Týništi nad Orlicí, ale zúčastnil se např. prestižního festivalu Středoevropský dixielandový most v Hradci Králové v roce 2008, dále ho znají v Pardubicích, z koncertů v Lázních Bohdaneč, z festivalu ve Rtyni v Podkrkonoší, v Třebechovicích pod Orebem a na dalších místech nejen našeho kraje.
O tom, že v kapele hrají výborní muzikanti, svědčí i fakt, že 3 z nich, Vojta Hájek, Pavel Plašil ml. a Ladislav Lejnar, zvítězili letos v dubnu v ústředním kole Národní soutěže ZUŠ ve hře na sólové nástroje, která se konala ve Vysokém Mýtě. Saxofonista Josef Marčík si přivezl z této soutěže místo druhé.

Projekt Eternal Seekers
Lenka Dusilová, Beata Hlavenková & Clarinet Factory

Lenka Dusilová – zpěv, kytara
Clarinet Factory: Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl – klarinety
Petr „Pepino“ Valášek – basklarinet
Beata Hlavenková – klavír

Lenka Dusilová

Je několikanásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl, není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény: z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků. Projekt Eternal Seekers, v němž těsně spolupracuje s Clarinet Factory a Beatou Hlavenkovou, je dalším významným krokem na téhle cestě.

Její nejzralejší nahrávkou je nadžánrové album Mezi světy (2006), kde se sešly české i americké osobnosti (mj. bubeník Scott Amendola, spoluhráč Madeleine Peyroux či Billa Frisella). V roce 2007 absolvovala turné po USA (zahrála si i společně s ikonou moderního country Emmylou Harris), na české scéně se nenápadně sžívala s hudebníky z postjazzového Vertigo Quintetu. Nedlouho předtím hostovala v tradičních písních na nových nahrávkách Čechomoru a doznívala v ní živelná spolupráce s divadlem Continuo, jež ji prověřila co by autorskou a spontánní zpěvačku.

S Eternal Seekers přichází překvapivá, ale naprosto přirozená syntéza všech těchto inspirací. O texty L. Dusilová tentokrát požádala především básníka Bogdana Trojaka, laureáta Ceny Jiřího Ortena a výroční literární ceny Magnesia Litera. Zazní tu však – pro někoho překvapivě – i jiné, dost rozdílné inspirace: verše Františka Halase a nikdy nenahraná píseň, se kterou patnáctiletá Lenka Dusilová začínala svou dráhu s pražskou rockovou kapelou Sluníčko. S Eternal Seekers Lenka Dusilová znovu ukazuje, že je jí vlastní odvaha, sugestivnost i srozumitelnost.

Beata Hlavenková
Vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Ve studiích pokračovala na University of Massachusetts v americkém Amherstu, kde absolvovala v oboru Skladba, jazzová skladba a orchestrace. Vede vlastní trio, kde s ní hraje bubeník Pavel Bady Zbořil, Jiří Slavíček nebo Roman Vícha a střídají se kontrabasisté Rastislav Uhrík a Tomáš Liška. Mezi její současné i minulé projekty patří např. autorský S’aight a Face of the bass Jaromíra Honzáka. Je jí blízký moderní elektroakustický jazz se širokým spektrem stylových inspirací a se samozřejmou ambicí hledá osobní skladatelský jazyk.

Se spojenými skupinami S’aight a Vertigo vystoupila na prestižním mezinárodním jazzovém festivalu v Montreux (2005). Po festivalovém úspěchu se spojení souborů ustálilo do skupiny Open Sextet. Vystoupily s ním osobnosti světového jazzu – trumpetistka Ingrid Jensen a saxofonista Rich Perry.
„Beata vnáší do společenství Eternal Seekers prvek intelektu,“ říká Lenka Dusilová. „Je to velmi citlivá skladatelka, zároveň nás dokáže vést vstříc svojí představě pevně a efektivně. Díky ní… jak to říct? Nemarníme čas.“

Clarinet Factory
Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr „Pepino“ Valášek založili České klarinetové kvarteto před více než deseti lety, ještě jako studenti AMU; časem změnili název na Clarinet Factory. „Nechceme být jen interprety a klarinetisty,“ přibližuje filozofii souboru Jindra Pavliš, „v klasice nebo jazzu jsme interprety, v improvizacích a nových mezižánrových projektech i tvůrci. Dříve jsme hráli na klarinety a aranžovali, teď víc improvizujeme, komponujeme, hrajeme i na jiné nástroje a zpíváme. Chceme být souborem, který má co sdělit. Ne muzeem!“

Clarinet Factory se dokáže dotýkat jazzu, crossoveru, etnických inspirací, minimalismu, elektroniky i multimediálních projektů se světelnou, vizuální a prostorovou složkou. S elektronickou skladbou Orlík (z CD Ozvěny z kamene) kvartet zvítězil v soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu v kategorii Instrumental (za zmínku stojí, že porotu tvořily osobnosti jako Tom Waits, Jerry Lee Lewis nebo Robert Smith z The Cure). Nebojí se experimentovat, hledat neprobádané oblasti a být invenční v duchu celosvětového trendu propojování žánrů. Spolupracoval se zpěvačkou Janou Koubkovou či skladatelem Zbyňkem Matějů, stálým spolupracovníkem Clarinet Factory je perkusista Alan Vitouš.

K nejčerstvějším radostem a úspěchům Clarinet Factory patří společné improvizované vystoupení s vokální legendou Bobbym McFerrinem před vyprodaným velkým sálem pražského Kongresového centra v květnu 2008 na koncertě v cyklu Strings of O2.

Laco Deczi & Cellula New York

Ve Spojených státech žijící slovenský trumpetista Laco Deczi patří mezi nejvýraznější osobnosti bývalého československého jazzu.
Laco Deczi se narodil roku 1938 v Bernolákově. V letech 1957 až 1962 hrával amatérsky v Bratislavě, kde v roce 1958 založil svůj Danubia Quintet a o rok později East Coast Studio. V šedesátých letech byl (již v Praze) členem legendárního souboru SHQ Karla Velebného, jímž prošla většina naší jazzové špičky. Později založil vlastní sexteto Jazz Cellula, které vydalo několik pozoruhodných alb. V průběhu několika let se v Jazz Cellule objevilo mnoho skvělých českých a slovenských hudebníků - Laco Tropp, Svatopluk Košvanec, Josef Vejvoda, Karel Růžička nebo Petr Král. Souběžně byl Deczi rovněž členem JOČR a vystupoval též v duu s kytaristou Zdeňkem Sarkou Dvořákem. K jeho významným hudebním nahrávkám patří bezpochyby album Jazzissimo (1982). Jedná se o živou nahrávku z Jazz klubu Parnas.

Dostal se i k filmu - ve snímku Kalamita Věry Chytilové si po boku Bolka Polívky zahrál víceméně sám sebe a se spisovatelem Jirkou Šebánkem točil v sedmdesátých letech "na vlastní triko" krátké filmy (např. První fáze vývoje konzumní společnosti, ještě než se naučila konzumovat nebo Předem pomstěná vražda). K řadě filmů a televizních pořadů napsal také hudbu.

Od roku 1985 žije Deczi v USA, kde sestavil s převážně americkými muzikanty soubor Cellula New York. Jako bubeník v ní působí i jeho syn Ladislav "Vaico" Deczi. S touto skupinou pravidelně hrává v jazzovém klubu na 70. ulici v New Yorku. V New Yorku má též vlastní nahrávací studio.
Svérázný recesista Deczi ve své hudbě klade hlavní důraz na bezprostřednost a pohotovou improvizaci. Přichází s množstvím původních skladeb, ale neméně zajímavá bývají i jeho provedení klasických jazzových standardů. Deczi nic nepředstírá a vždycky se snaží být sám sebou. Ve své tvorbě se oprošťuje od všeho nedůležitého přikrášlování a rád si dělá legraci z uhlazených, navoněných a napomádovaných komerčních zpěváků a hudebníků. Decziho hudba je osobitou směsí groovy jazzu a tichomořského folkloru.
Laco Deczi trubka
Eric Meridiano kayboards
Noboru Kinukawa bass

L. „Vaico“ Deczi drums

Leliwa Jazz Band Tarnów

Historie bandu sahá až do roku 1978. Vznikl tehdy v dnes již neexistujícím Klubu Zacheta pod názvem Ragtime kapela. Založil ho jeden z jeho hráčů Edward Wnek, hráč na banjo a manager kapely. Neocenitelným pramenem inspirací této formace byly každoroční výlety na varšavské festivaly „Old Jazz Meting – Golden Tarka“, kterých se vždy účastnily, mimo předních polských jazzmanů, hvězdy evropského a amerického jazzu.

Velký vliv na rozvoj kapely měla blízkost Krakowa a 4 kapely: Jazz Band Ball Orchestra, Old Metropolitan Band, Beale Street Band a Swing Orchestra Crakow.
Ze čtyřčlenné formace v roce 1978 se kapela rozrostla v letech 1985-1989 do nonetu. V happy-jazzovém přístupu bandu ke skladbám Sc. Joplina, J. Lamba, J. Scotta… pomohly „vzory“ Turk Murphy Jazz Band, New England Ragtime Ensemble a jejich domácí Hagaw. Vedle ragtimu začali hrát i dixieland. Vedle klasických neworleánských a chicagských vzorů velký vliv na styl kapely Leliwa Jazz Band měla tehdy skupina Old Timers.
Leliwa Jazz Band se úspěšně podílel na OJM 98 v Iławie, v roce 2004 obdržel čestné uznání a následně získal další hlavní cenu "Zlota Tarka 2005“. V návaznosti na Zlatou mříž v budoucnu obdržel další ocenění: 1. místo v soutěži Bohdana Styczyńskiego (Varšava 2005), „Zlatý skarab 2005“ kapela a trumpetista Stanisław Stanczyk v soutěži Henryka Majewskiego a velmi prestižní ocenění města Tarnów "Uskrzydlony 2005" udělené za jejich přínos pro propagaci města a regionu.

Kapela často vystupuje na festivalech, jmenujme alespoň:
„50 Zaduszki Jazzove – Krakow 2005“, „Hot jazz Spring – Czestochowa 2006“, „III. Zakopiańska Wiosna Jazzowa – 2006“, reprezentovala polský jazz na „Euro Jazz Festivalu – 2006“ v Paříži, na IV. United Europe Jazz festival Zakopane / Hradec Králové / Salgotarjan / Banska Bystrica – 2007, na III. International Dixieland Jam Session – Banska Bystrica – 2007, na IV. International Jam Session – Ružomberok / Spania Dolina / Banská Bystrica – 2008…

Mladý týnišťský big band ZUŠ

V lednu 2008 oslavil orchestr 15 let své úspěšné koncertní činnosti. Za tuto dobu se zapsal do povědomí mnoha odborníků i posluchačů celé České republiky. V červenci 2006 si ho mohli poslechnout i návštěvníci mezinárodního jazzového festivalu „24 H DU SWING“ ve francouzském Monségur a v lednu 2007 posluchači v Polsku v obci Oldrzychowice Klodzkie.

Myšlenka vzniku orchestru se zrodila v hlavě člena Filharmonie HK a současně učitele naší ZUŠ – Mgr. Pavla Plašila. Pod taktovkou Mgr. Pavla Plašila a s pomocí dalšího pedagoga naší školy Mgr. Karla Koldinského orchestr pracuje od roku 1992. Dnes má podobu velkého big bandu. Úspěšně a často spolupracuje s českými jazzovými legendami Felixem Slováčkem, Laďou Kerndlem, Jaromírem Hniličkou, Mojmírem Bártkem, vokálním Teptetem Liberec i s celou řadou dalších sólistů.

Spolupracoval i s naší dnes již nežijící vynikající jazzovou „Star“ Vlastou Průchovou a vynikajícím českým swingovým zpěvákem Karlem Hálou. Je zván pravidelně jako účastník na festivaly a přehlídky po celé České republice – např. 1. místo na Mezinárodním festivalu Děčín 2003 a zpěvačka Zuzana Michaličková ohodnocena za nejlepší vokální výkon, v celostátních soutěžích jazzových orchestrů základních uměleckých škol získává čelní umístění: Rožnov pod Radhoštěm 1995 – 3. místo, Jablonec nad Nisou 1998 – 1. místo, Litvínov 2001 – 2. místo, Litvínov 2004 – 3. místo. Orchestr nastudoval a reprízovaně provedl závažné a náročné dílo „Missa Jazz“ Jaromíra Hniličky ve spolupráci se sborem Chorus Coronae a recitací např. i s Radovanem Lukavským.

V roce 2002 MTB nahrál a vydal svoje první CD, letos na podzim chystá natočit další spolu s rychnovským dětským sborem CARMINA.
Orchestr popularizuje a přibližuje jazzovou hudbu žákům a studentům základních a středních škol Královéhradeckého kraje v rámci svých výchovných koncertů. Orchestr se podílí na organizaci známého Týnišťského swingového festivalu Jardy Marčíka.

On Line Session ZUŠ Habrmanova HK

Tato kapela vznikla v roce 2008 jako výukový band při ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové. Jde o soubor, kde si žáci školy, kteří mají zájem o jazzovou hudbu, mohou prakticky vyzkoušet své hráčské schopnosti a improvizační dovednosti v tomto oboru.
Repertoár kapely je sestaven ze skladeb renomovaných autorů, jako jsou Milan Svoboda, Laco Deczi, Marcus Miller, Joe Zawinul, Miles Davis a další. Patří sem však také jazzové standardy a vlastní skladby.

Styl hry je postaven na improvizaci a schopnosti hudebníků komunikovat se svými spoluhráči.
Kapela On Line Session má na svém kontě mnoho koncertů jak v Hradci Králové tak i mimo tento region.

Vokální Sex tet Divadla Jesličky Hradec Králové

Ryze dámské vokální těleso Sex tet obíhá hudební pódia od roku 2004, přičemž sídlí především v Divadle Jesličky v Hradci Králové.
Skladba repertoáru silně připomíná obsah dámské kabelky – trocha klasiky, doušky jazzu, nějaká ta lidová notka, domácí a hlavně autorská tvorba.
Zpíváním odplavují Tety (nejen) ze svých těl toxické látky. Divadelní složka produkcí Tet je zcela nezanedbatelná, v některých případech dokonce podstatná.

Sex tet, učitelky literárně - dramatického oboru ZUŠ Na Střezině zpívají ve složení:
Eva Černíková,
Jana Portyková,
Jolana Brannyová,
Monika Janáková,
Zuzana Stollinová,
Míla Marková.