„Myslíme si, že ve městě je hrozně málo kulturních akcí pro mladé lidi, kteří se chtějí něco dozvědět, a přitom je zde poměrně hodně středních škol, a tudíž dostatek potenciálních diváků,“ vysvětlil důvod vzniku Studentského klubu v Rychnově nad Kněžnou jeho zakládající člen a současně předseda Jakub Dvořák.
Dnes v 19 hodin se mohou návštěvníci těšit na film Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba z roku 2000. V sobotu je pak od 18 hodin připraven dokument z prostředí Orlických hor Ve znamení orla (1979) a další krátké filmy – Hledání (1979) a Proměny přítelkyně Evy (1990).
„Promítání filmů je druhou akcí klubu po zahajovacím setkání v září loňského roku na Kolowratském zámku. Tentokrát jsem využil osobního kontaktu s paní režisérkou, která s nápadem souhlasila, a znám i ředitele kina Jaroslava Havla. Oba byli velmi ochotní,“ komentoval Jakub Dvořák iniciativy SK, který tvoří deset členů.
Zatím jde pouze o studenty rychnovského gymnázia F. M. Pelcla, ale klub se chystá oslovit i další vrstevníky z průmyslovky.
Parta nadšenců má od města v pronájmu i objekt bývalé márnice na sídlišti Trávník. „Přes zimu se tam moc nescházíme, a čekáme až se oteplí. Nicméně jsme tam oslavili dvoje narozeniny a prodávali víno a párky,“ dodal.