Jak se sliby plní a jak vyhovuje nové multikulturní společenské zařízení účinkujícím? Páteční Záskok v podání studentů zdejšího gymnázia byl ideální příležitostí vyzkoušet si to na vlastní kůži.

Generálka měla začít v 17 hodin, přicházím včas. Studenti řeší kulisy, nechci je zdržovat, pokračuji sálem nahoru do kabiny osvětlovače a zvukaře.

Právě probíhá zkouška mikrofonů, zvukař mi ukazuje odposlechové reprobedny. Na jevišti jsou snímací mikrofony, funguje vzájemná komunikace.

Během představení se domlouvají vysílačkami, i ty se teď zkoušejí (přivezli je prý dnes). Zvukařský mixpult má 24 vstupů. Jsem laik, co to znamená?

„Každý je pro jeden mikrofon, s tímhle zařízením můžeme bez problémů ozvučit pěkně velký big band,“ vysvětluje zvukař Miloš Flígr, jehož úkolem je, aby byly všechny hlasy a nástroje vyvážené. Ukazuje mi i osvětlovací digitální pult se 48 kanály, dá se tedy připojit 48 základních světel. Miloš dodává, že těch možností je neskutečně mnoho, u světel i u zvuku.

Je 17.45 hodin, přichází dobrušský starosta Petr Tojnar, jehož přítomnost mě překvapuje. „Co tu dělám? Přišel jsem se podívat. Jak zkouší, jak nám funguje zvuková aparatura, osvětlení. Byly vynaloženy nemalé peníze, chci vědět, zda byly vynaloženy dobře.“ Co říká premiéře v podání domácích? „To je přece výborné. Těším se na ně.“

Nejvíc práce má nápověda

Uvědomuji si, že je 18.10 hodin, nejvyšší čas podívat se na herce. Pilně se zkouší, nejvíc práce má nápověda. Začínám mít nepříjemný pocit - skutečně se hraje dnes? Na jevišti probíhá scéna u postele, ale postel nevidím. Nesměle se ptám. Ta se prý ještě vyrobí. Nápověda (Michal Kvapil) odchází na kafe, jdu za ním. Napadlo mě, že bych mohla představení strávit vedle něho, po zkušenostech ze zkoušky myslím, že to bude zajímavé. Sedíme v restauraci, Michal souhlasí. Objevuje se šatnářka paní Petrová, herci prý by potřebovali do představení nějaké koště, slečna od baru s úsměvem přináší. Uvědomuji si, že na všech místech, která jsem prošla, jsem narazila na vstřícnost, mluvím o tom s nápovědou. Souhlasí, zázemí je výborné a důležité, ale neméně důležití jsou lidé, tady to prý funguje dobře po stránce technické i komunikativní. Stále sedíme v restauraci, chci-li hodnotit zázemí pro herce, musím učinit další dotaz. Ano, herci sem chodí i během zkoušek, ve všední dny je otevřeno od 10 do 22 hodin, o víkendech od 14 do 23 hodin.

Je 19.00 hodin, vracím se na jeviště. Nikdo, ale vidím postel – čtyři židle a peřiny, iluze je dokonalá. Přichází podruh Bárta (Bára Řeháková), vyhovuje mé prosbě a vede mě do šatny. Jdeme chodbou, má vchody na jeviště, do sálu a východy ven. Shodujeme se, že pro herce je to výborné. Přicházíme do šatny, panuje tu pohoda, smích, tréma žádná. Principál (Lucka Svitáková) si právě maluje vousy, zdá se, že by herci potřebovali víc zrcadel. Ptám se na to Pavla Štěpána, vedoucího společenského centra, když mi ukazuje další prostory. Vysvětluje, že vybavení je zatím provizorní. Chápu, uvědomuji si, v jak rekordním čase byla celá rekonstrukce hotová.

Blíží se začátek představení, jdu k nápovědě. Herci jsou k nepoznání, všechno umí, nápověda jen sleduje. Každou chvilku slyším ze sálu potlesk, smích, představení se daří. Když jsem při zkoušce pochybovala, zapomněla jsem na to, že mám co dělat s mladými. Jakmile o něco jde – zaberou. Na konci představení je potlesk opakovaný. Nepočítám, kolikrát se zavírá a otvírá opona, spěchám, abych „ulovila“ někoho z publika. Vidím paní Evu Žabokrtskou, zkušenou divadelnici. Odpověď je spontánní – báječné! Nadšeně chválí – herce, jejich uvolněnost, mluví i o výborném zázemí. A herci? Jsou spokojeni.

Publikum skvělé, personál ochotný.

Co říci na závěr? Viděla jsem všechny prostory, sliby byly splněny stoprocentně, ke spokojenosti publika i účinkujících. V úterý od 10 do 17 hodin je v novém multikulturním společenském zařízení Den otevřených dveří, mohu vřele doporučit.

Dana Marková