Kromě „pětadvacetin“ přehlídky se zde připomenou i další jubilea. Petr Nárožný v Rychnově oslaví kulaté narozeniny, jako překvapení pořadatelé chystají i další gratulace. Petra Nárožného chtěli organizátoři cíleně na tento ročník. Herec sice nemá ve filmech žádnou titulní roli, ale na jeho epizodní se nedá zapomenout. „Beru saunu, to si přece každý hned vybaví film Marečku, podejte mi pero,“ dokládá Tydlitát.
Dramaturgie Filmového smíchu nevznikla bez konzultace s Petrem Nárožným. „Dal nám za pravdu, že jen na filmech se postavit nedá,“ potvrzuje Tydlitát. Třídenní přehlídka je proto kombinovaná, obohatí ji i televizní tvorba, Petra Nárožného představí i jako vynikajícího divadelního herce, ale také jako skvělého vypravěče.
Diváci v rychnovském kině se rozesmějí u reprezentativní kolekce tří celovečerních filmů: Páni kluci, Já nejsem já, Jáchyme, hoď ho do stroje. Z televizní tvorby uvidí Lustr, Útěk ze seriálu, Omyl děda Vševěda.
Sám Petr Nárožný si přál, aby se zde představil záznam legendární inscenace pražského Činoherního klubu Hejtman z Kopníku, která vznikla v roce 1983 pod vedením režiséra Ladislava Smočka. „Byl to první vstup Nárožného na jevištní prkna. Dostal titulní roli, zazářil a od té doby je i populárním divadelním hercem,“ připomněl důvod Tydlitát. Diváci budou moci posoudit hercův talent i ve Zvonokosech, které režíroval Petr Markov. Nárožného vypravěčské kouzlo si jistě rádi připomenou i dnes už dospělí diváci. Pořadatelé festivalu do Rychnova totiž zapůjčili ze Zlína čtyři krátkometrážní pohádky, které umělec doplnil komentářem. Nemůže chybět ani několik epizod z populárních Večerníčků Mach a Šebestová.
Petr Nárožný ovšem nezůstane před rychnovským publikem sám, přijede za ním Květa Fialová s Ladislavem Trojanem, aby spolu v Pelclově divadle sehráli komedii Tři na lavičce.
Protože má Filmový smích za sebou čtvrtstoletí, čeká na účastníky také prémie, která se vymyká dramaturgickému plánu. Městské divadlo z Mostu zde uvede svůj pořad Velký vandr Eduarda Ingriše aneb Teskně hučí Niagara. „Tento zajímavý experiment, kompozice filmu, divadla a hudby představí osobnost Ingriše, hudebního skladatele a cestovatele – dobrodruha, “ upřesnil Tydlitát. Diváci se za tímto projektem přesunou dnes večer do divadla, které se promění ve staré „bio illusion“. Pořad je přesvědčí, že Ingriš se plavil na voru s Thorem Heyerdahlem, přátelil se s Ernestem Hemigwayem a dalšími osobnostmi z USA.
Třídenní seminář doprovází ode dneška i výstava autogramů v kině. Jejím autorem je Jiří Štork z Úval u Prahy, majitel jedné z největších sbírek autogramů v tuzemsku, který „lovil“ umělce také během uplynulých filmových přehlídek v Rychnově.