Přípravy jubilejního, padesátého ročníku festivalu Smetanova Litomyšl jsou v plném proudu. Jeho umělecký ředitel Vojtěch Stříteský prozradil alespoň pár zajímavostí z jeho dramaturgie.
 
Kdy se začala psát historie festivalu, dnes druhého největšího v Česku?
„Historie Smetanovy Litomyšle se začala psát už v roce 1949 a bezmála šedesátiletou tradici této hudební přehlídky zahájila opera Dalibor. Desetkrát však festival nebyl pořádán, a to vysvětluje rozdíl v datech a počtu ročníků.“
 
Podtituly předcházejících ročníků zaštiťovaly tematicky skupiny pořadů. Letos jste posluchače zavedli do světa dětí. Kam je pozvete příští rok?
„Padesátá Smetanova Litomyšl bude jeden velký příběh, jakým je i sama historie festivalu. Podtitul je to pracovní a možná se zdá patetický, ovšem volbě titulů odpovídá. A samozřejmě v dramaturgii zvýrazníme tvorbu našeho velkého rodáka. Smetanův muzikantský génius obsáhl většinu hudebních forem. Zazní tedy Smetana operní, symfonický, komorní i klavírní, neboť také v této tvorbě byl autorem naprosto originálním.“
Dramaturgii máte v hrubých obrysech hotovou. Kterou třetí operu uvedete v koprodukci s Národním divadlem?
„Zde došlo ke změně. Projekt Smetanovy trilogie na Smetanově Litomyšli v podání Národního divadla byl počinem, který jsme dohodli s bývalým vedením Národního divadla. Intenzivně jsme jednali s novým ředitelem Ondřejem Černým i šéfem opery Heřmanem o tom, jak dál. Vyšlo nám, že místo původně zamýšlených a již avizovaných Dvou vdov bude v kontextu dramaturgie sezony divadla i 50. ročníku vhodnější premiéra nové inscenace Prodané nevěsty.
 
Vystoupí na festivalu také pěvkyně Eva Urbanová, která letos oslavila na scéně Smetanovy Litomyšle dvacet let své umělecké kariéry?
„Jubilejní padesátý ročník zahájíme titulem, který Smetana zamýšlel pro nejslavnostnější příležitosti. Uvedeme tedy Libuši, přičemž v titulní úloze vystoupí právě paní Eva Urbanová. Spolu s Prodanou nevěstou se tak mohou návštěvníci těšit na skutečně reprezentativní představení operní tvorby Bedřicha Smetany.“
 
Fenoménem festivalu jsou i externí koncerty. Kde budou příští rok?
„Smetanova Litomyšl již zavítala do mnoha zajímavých míst kraje a vždy jsme měli z praktických důvodů především zájem o atraktivní a pokud možno kryté prostory. To bývají často chrámy, což značně limitovalo dramaturgii. Nyní se však ve Svitavách dokončuje multifunkční centrum Fabrika a my jsme již před podepsáním smlouvy o koncertu. Vystoupí tady Dagmar Pecková.“
 
Velký příběh bude věnován nejen Smetanovi.
„Samozřejmě. Kromě tvorby Smetanovy zazní i další česká hudba. Na prvním místě musím jmenovat nádherné Requiem Antonína Dvořáka. Chybět však nebude ani česká soudobá muzika. Za určitý vrchol považuji objednávku Sylvie Bodorové, která pro nás už dva roky píše celovečerní oratorium Mojžíš. Námět jsme společně vybírali poměrně dlouho. Katarzní biblické téma, cestu Mojžíše a jeho lidu z otroctví do země zaslíbené a přijetí desatera považujeme za určitý symbol, vhodný pro jubilejní ročník. Rozběhneme se ale také po světě. Jeden večer třeba věnujeme autorské dvojici Gershwin – Bernstein, další bude patřit koncertnímu provedení Peera Gynta - scénické hudby Edvarda Griega, v němž vystoupí mimo jiné herci Jiří Langmajer a Pavel Soukup. Nemůžeme vynechat kolébku opery, Itálii. Dosud největší návštěvnický boom jsme zažili v roce 1992 při uvedení Verdiho Nabucca. Zdaleka nejen kvůli tomu jsme se rozhodli titul uvést znovu. Celý program bude pokračovat v podobném duchu až do soboty 5. července, kdy vyvrcholí koncertem Gala Opera.“
 
Na scéně se prý objeví i japonští buddhističtí mniši.
„Ano, stali jsme se iniciátory malého společného turné Scholy Gregoriany Pragensis Davida Ebena a souboru buddhistických mnichů z japonské Óhary. Jejich společné CD Blízké hlasy z dáli patří v současnosti mezi nejprodávanější tituly u BMG Music. Ale také přivítáme špičkový mládežnický orchestr z Bostonu – nu, vždyť říkám, bude to velký příběh…“