Festival Renesance Opočno se koná od pondělí 21. do soboty 26. srpna. „Jedinečný multižánrový festival, věnovaný renesanční kultuře, je zasazen do krásného prostředí Opočna a jeho renesančního zámku,“ uvádí v tiskové zprávě Dalibor Štěpán z Informačního centra Opočno.

Festival nabízí bohatý program, který zahrnuje třídy sólového zpěvu, hudební třídy (ansambl), taneční třídy a výtvarnou dílnu pro děti. Třídy povedou renomovaní zahraniční lektoři Nadine Balbeisi (USA/Jordánsko), Fernando Marín (Španělsko) a Letizia Dradi (Itálie). Výtvarnou dílnu Aleš a Jiří Kociánovi.

| Video: Youtube

Součástí doprovodného programu budou koncerty, přednášky a vystoupení, která se konají v Mariánském kostelíku a v obrazárně Státního zámku Opočno.

Vstupenky na vybrané koncerty je možné zakoupit on-line v síti xticket.cz a na místě. Podrobný program a další informace najdete na webu renesance.opocno.cz.

Zahajovací koncert souboru La Bilancetta – Píseň písní v pondělí představí raně barokní program. Úterní přednáška Tadeáše Valy – Španělské hry o trůny se zaměří na dějiny středověkých mezináboženských vztahů na Pyrenejském poloostrově. Středeční koncert cimbálové muziky Javor nabídne písně z moravsko-slovenského pomezí – táhlé, skočné, verbuňky, čardáše a občas zabrousí i mimo folklorní žánr.

Soubor Cantar alla Viola ve složení Nadine Balbeisi – soprán / Fernando Marín – Viola da gamba ve čtvrtek zahraje hudbu 17. století. Páteční koncert studentů představí účastníky kurzu sólového zpěvu a hudebního ansámblu. V sobotu celý festival vyvrcholí společným vystoupením všech účastníků kurzů v zámecké obrazárně.

Od 23. do 24. srpna se uskuteční výtvarná dílna pro děti pod vedením Aleše a Jiřího Kociánových.

Letohrádek v Opočně prochází rekonstrukcí, začalo se od střechy. Podívejte se:

Nahlédněte s námi pod střechu opočenského letohrádku. Záběry jsou z jara roku 2023 | Video: Deník/Jana Kotalová