Název „půlnoční“ však může být pro mnohé zavádějící. Ne všude se totiž tyto mše konají opravdu o půlnoci.

„My v Dobrušce pořádáme půlnoční mši už ve tři odpoledne,“ říká farářka československé církve husitské Jaroslava Böhmová. „Jsem z Nové Města nad Metují a v nočních hodinách byl občas problém s dopravou. Ale lidé si tento čas pochvalují, mohou si dojít třeba i na hřbitov, potom na bohoslužbu a za světla se v klidu vrátí domů, příjemně naladěni vánoční atmosférou,“ vyjmenovává Böhmová důvody, proč lidé odpolední čas mše oceňují.

Ve Vamberku se v kostele sv. Prokopa štědrovečerní mše pořádá skutečně o půlnoci. „Přípravy už probíhají, dnes odpoledne se chystá výzdoba kostela, budou tam vánoční stromečky a samozřejmě jesličky. Možná na půlnoční zazpívá i sbor, který tu dlouhá léta nebyl a zahraje nový varhaník,“ popisuje průběh příprav Jiří Mára, římskokatolický farář z Vamberka.

„Nejdůležitější ovšem je, co lidem při mši řekneme, co sdělíme. Musím tedy důkladně promyslet a zavčasu napsat kázání,“ dodává Mára.

Rychnovský římskokatolický farář Petr Stejskal je momentálně na nemocenské. „Pro mě je teď největší úkol se do pátku vyležet a uzdravit,“ povzdechl si Stejskal.

Přípravy však nejsou zanedbávané. Kromě výzdoby kostely se chystá i hudba. „Na půlnoční mši zazpívá Rychnovský chrámový sbor, půjde především o hudbu Adama Michny z Otradovic,“ uvedla Eva Fuksová, která se s manželem na přípravě hudby podílí.

Ani v Rychnově nezačíná půlnoční podle svého názvu, ale v deset večer.

(lu)