SVITAVSKO - Pro milovníky hlavolamů

Moravská Třebová - Všem, kteří milují různé hlavolamy a logické úlohy, udělá radost výstava Dny hlavolamů na zámku v Moravské Třebové. Interaktivní výstava s dvaceti velkými hlavolamy bude přístupná do třicátého října ve výstavním sále zámku. Je vhodná především pro školáky, ale zaujme určitě i řadu dospělých. Pro zájemce bude na vyžádání k dispozici i pracovní list, kam si mohou zaznamenávat své úspěchy. Jak uvádějí organizátoři, tato interaktivní výstava je “škola hrou”. Aniž by si to dítě uvědomovalo, tak se vlastně učí, procvičuje si paměť, logické myšlení, kombinační schopnosti, postřeh a trpělivost.

Svitavy – Již po sedmnácté se uskuteční v sobotu pochod Pohádkový les. Tentokrát je tématem „Ztracená pohádka“. Děti se setkají s drakem, vodníkem, Makovou panenkou a dalšími pohádkovými postavami. Na účastníky čekají úkoly a soutěže. Startuje se od rybníka Rosnička od 14 do 16 hodin. V 16.30 se uskuteční vystoupení plné her a soutěží se skupinou Myš & Maš.

ORLICKOÚSTECKO - Výstava železničních modelů a kolejišť

Choceň, Žamberk - Společnost přátel železničního modelářství a železnice ve spolupráci s Orlickým muzeem pořádají od 7. do 9. října v Orlickém muzeu v Chocni výstavu železničních modelů a kolejišť. Otevřena bude v pátek od 8 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 17 a v neděli od 9 do 16 hodin. Děti se mohou svézt na Sičově drobné železnici.

CHRUDIMSKO - Trienále ex libris už potřinácté

Chrudim - V Chrudimi se uskuteční tradiční přehlídka současné tvorby českého ex libris - XIII. trienále ex libris Chrudim 2011. Výstava bude otevřena od 8. října až do 13. listopadu ve výstavní síni v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi a v Nové výstavní síni. Vystavuje tady celkem sto devadesát tři autorů včetně studentské generace 732 ex libris.

PARDUBICKO - Nejslavnější dostih sezony startuje v neděli

Pardubice - Již tuto neděli se na pardubickém dostihovém závodišti pojede nejslavnější dostih sezony Velká pardubická České pojišťovny. Letošního závodu se letos zúčastní patnáct koní, ze zahraničí ale tentokrát nedorazí ani jeden. Sté dvacáté první Velké pardubické se zúčastní kromě loňského vítěze Tiumena také Sixteen, vítězka z let 2007 a 2008 či Amant Gris a Mandarino. Dostih bude startovat v 16.25 hodin. Celý mítink bude slavnostně zahájen v 11 hodin.

Pardubice - Týden mezi Zlatou přilbou a Velkou pardubickou bude opět patřit koncertům, hudbě, tanci a především zábavě. Letošní 18. ročník podzimních Městských slavností pokračuje i v pátek a v sobotu. Nabídne například spanilou jízdu kočárů či přehlídky moderního tance. Večer se rozezní Zelená brána a její tóny nás naladí na nadcházející nepřetržitý proud nejrůznějších akcí. Své dveře v těchto dnech otevřou zájemcům také galerie, muzea, kluby, divadla i historická místa Pardubic.

KRÁLOVÉHRADECKO - Farmářské trhy s bohatou nabídkou

Hradec Králové - V Sobotu se v areálu Gayerových kasáren uskuteční farmářské trhy. Bude to předposlední nabídka ekologických zemědělců v roce 2011. Příznivci zdravých pokrmů ocení širokou nabídku stánkařů, kteří si zakládají na kvalitě jimi nabízených potravin. Novinkou budou produkty z konopí.

JIČÍNSKO - Kopidlenský kvítek vykvete na zámku

Kopidlno - Osmnáctý ročník výstavy Kopidlenský kvítek se uskuteční v zámeckém areálu Střední školy zahradnické v Kopidlně na Jičínsku v sobotu a v neděli. Součástí bude mimo jiné předvádění aranžování květin, přehlídka floristických kompozic, módní přehlídky, prohlídka zámeckých místností s květinovou výzdobou, prohlídka palmového skleníku či předvádění zahradnické mechanizace. Návštěvníci získají rovněž informace o možnostech studia na Střední škole zahradnické v Kopidlně.

Jičín - Občanské sdružení Zebín pořádá ekumenický festival, který se koná tento pátek a v sobotu. Již jedenáctý ročník bude zahájen první říjnový pátek ve tři hodiny odpoledne na vrchu Zebín před ekumenickou kaplí sv. Maří Magdaleny. Hlavní program čeká účastníky v sobotu, kdy ho v 10 hodin v kostele sv. Ignáce zahájí ekumenická bohoslužba, kterou hudbou a zpěvem doprovodí soubor Literácy Jitčín. Ve 14 hodin pak bude ve Valdštejnském zámku zahájena diskuze na téma Církev, víra, služba lásky…

RYCHNOVSKO - Sokolníci se setkají opět v Opočně

Opočno - Letošní Mezinárodní setkání sokolníků v Opočně bude probíhat od čtvrtku 6. do soboty 8. října. Je to již 44. ročník největší sokolnické akce v Čechách. Sokolníci dnes v 10 hodin zahájí setkání na nádvoří zámku a poté se vydají s jestřáby, sokoly nebo orly do honiteb. Výřady ulovené zvěře jsou každý den od 19 hodin. V sobotu se návštěvníci mohou těšit na tradiční ukázky výcviku dravců.

TRUTNOVSKO - Setkání s mašinkami a kouzelníkem

Trutnov - Pohádky o mašinkách, představení pro děti od 2 do 4 let, sehraje divadlo Tramtárie v neděli od 15.30 a 16.30 hodin ve Společenském centru Uffo v Trutnově. V rámci divadelní scény pro děti Sedmikráska se tak malí diváci mohou setkat s postavami z jejich oblíbeného večerníčku.

NÁCHODSKO - Koncert Nasajem s Masajem pomůže škole v Tanzánii

Česká Skalice - Druhý ročník benefičního rockového minifestivalu People for Africa aneb Nasajem s Masajem se uskuteční v sobotu od 20 hodin v sokolovně. Vystoupí kapely The Ňadras a jejich hosté: Tortharry, Sepultura Czech revival, Bugs Banny Company, Vyhoukaná sova, E.S.P., Ganka a Fragment of the lost creation. Výtěžek koncertu bude věnován na pomoc sirotkům ve škole Majengo v tanzánské vesnici Mto wa Mbu. Všichni účinkující a zvukaři Tortharry se vzdali nároku na honorář ve prospěch školy Majengo.

Jaroměř - Příznivci fotografie a fotografiky se mohou těšit na druhý ročník unikátní výstavy Jaroměřská fotoimaginace, která bude slavnostně zahájena v neděli v 15 hodin v prvním patře Městského muzea v Jaroměři. Souběžně bude v přízemí muzea probíhat výstava malířů, grafiků, sochařů a fotografů sdružených v Unii výtvarných umělců, nazvaná Východočeský výtvarný salon. Vernisáž salonu se koná také v neděli 9. října v 16 hodin. Obě výstavy potrvají do 11. listopadu 2011.