Svitavsko - O pouti požehnání kapli, vernisáž i jarmark

Litomyšl – Již čtrnáct let se na Smetanově náměstí koná Starodávný jarmark. Stánky budou v sobotu opět umístěné po obou stranách horní části náměstí. Před morovým sloupem bude pódium, na kterém se vystřídají hudební skupiny. Je pozváno více než sto řemeslníků, kteří předvedou stará řemesla a nabídnou svoje výrobky.

Návštěvníci jarmarku uvidí drátování, paličkování, košíkářské a řezbářské práce, soustružení dřeva, výrobu keramiky a korálků, ručního papíru, skleněných předmětů, zdobení perníků a další, dnes již polozapomenuté způsoby výroby.

Svůj stánek zde postaví i litomyšlští skauti, kteří v něm představí projekt LILIE – volnočasové centrum a nízkoprahové zařízení. Na pódiu před morovým sloupem vystoupí Věneband, folklórní soubor Levočan, Dechový orchestr Smetanova domu, kapely Xilt a Bekras.

Na náměstí stojí navíc Salaš U Franka, kterou přivezli Slováci z Levoče. Nachází se vedle pěší zóny poblíž budovy městské policie dřevěná Salaš U Franka. Zde se celý den mohou lidé občerstvit a ochutnat typická slovenská jídla a nápoje.

Na sousedním pódiu k poslechu zahraje cimbálová muzika Levočan ze Základní umělecké školy z Levoče. Publiku se v sobotu představí rovněž litomyšlské orchestry a skupiny.

Fotografie z loňského jarmarku najdete ZDE.


Moravská Třebová
- V sobotu 19. června se konají v Moravské Třebové Městské slavnosti. Akce se uskuteční na zámeckém nádvoří.

Aucassin a Nicoleta - loutková rytířská komedie Uvádí divadelní spolek LokVar Praha 16 hodin
Trio de Janeiro funk latin world music orchestr z Litomyšle 17.30
Marek Ztracený - koncert předního poprockového zpěváka, skladatele, pianisty 19 hodin
Kamil Střihavka se skupinou LEADERS - stálice naší rockové scény znovu ve Třebové 20.30
Dick Ó Brass - energická muzika okořeněná zvukem skotských dud, keltské harfy a bretaňských šalmají 22.30 hodin

Pohledy – Svatovítskou poutí ožije obec v sobotu. Bude spojená s požehnáním opravené kaple svatého Víta a dvou křížů v Pohledech. To proběhne v sobotu od 14 hodin. Slavnost doprovodí pěvecký zbor z Bělé nad Svitavou a ženský sbor Slováckého krůžku z Brna. Zdena Kristová vystaví svá díla s motivy Hřebečka. Večer nebude chybět ani pouťová zábava.

Pomezí – Oslavy obce pořádají zastupitelé v sobotu. Chtějí podpořit sousedské vztahy. Na své si přijdou jak milovníci dechovky, tak folkloru. Odpoledne za horní školou vystoupí i skupina historického šermu. Večer zakončí zábava.

close zoom_in Svitavy – Svitavské muzeum otevře v sobotu výstavu porcelánových panenek. Autorka Anna Šlesingerová přivezla z Německa 280 reprodukcí panenek z různých období. Jejich výrobě se věnuje už přes dvacet let.

Ve svitavské expozici návštěvníci uvidí až do konce října reprodukce historických panenek z Francie, Německa, Rakouska, výrobky současných panenkářů a také vlastní tvorbu Anny Šlesingerové. V poslední době jsou rovněž velmi oblíbené portrétní panenky vyráběné podle fotografií skutečných dětí.

„Byla jsem samouk a první panenky tomu odpovídaly. Byl to více méně pokus omyl,“ řekla autorka Anna Šlesingerová.
Výroba jedné panenky je časově náročná. Postup výroby a výtvarnou dílnu si návštěvníci ve vitrínách prohlédnou. Uvidí model panenky, formu, vypálenou, namalovanou a také nenamalovanou hlavu. „Když se odlévá porcelán, je jako lívancové těsto. Potom se musí nechat usušit, poté se opracuje a vypaluje. Je to hodně zdlouhavá záležitost,“ vysvětlila Šlesingerová, která svoje zkušenosti dále předává na kurzech.
Autorka se narodila v Praze a ještě před rokem 1989 odešla do Německa. Kromě sběratelství, výroby panenek a výuky pořádá deset let soutěž o nejkrásnější vlastnoruční výrobek pod názvem Česká panenka.

Orlickoústecko - Letecký den: podívaná ve vzduchu

Žamberk - Na letišti v Žamberku se v sobotu od 13 hodin koná Airshow Žamberk 2010. Tato letecká akce nejen pobaví, ale hlavně přiblíží close zoom_in činnost sportovních letců, profesionálních pilotů i leteckých modelářů. Během odpoledne se představí piloti na větroních i sportovních motorových letadlech, předvedou se i letadla kategorie UL a vrtulníky, nebude chybět ani hromadný seskok parašutistů.

Jako novinka je připravena ukázka skupinové slétanosti skupiny Follow me a vrcholová akrobacie na speciálním akrobatickém větroni. Letečtí modeláři představí své rádiem řízené modely letadel a vrtulníků. Raketoví modeláři zase předvedou start rakety s bezpečným přistáním na padáku. Vrcholem programu bude vystoupení skupiny Great war Flying Circus, která imituje letecké souboje stíhaček z 1. světové války a zničení pozemního cíle, vše doprovázené pyrotechnickými efekty. Pro děti jsou připraveny jízdy na čtyřkolkách a prodej házecích modelů letadel.

Bystřec – V neděli v 18 hodin se v Bystřeci čp. 123 koná vernisáž výstavy děl Jitky Egermaierové von Lindern, výtvarníků z České republiky a zahraničních hostů ze Slovenska, Portugalska a Španělska. Doprovázet ji bude hudba ZUŠ J. Pravečka Lanškroun. Toto „14. letní setkání s uměním a řemesly“ bude otevřeno od 21. června do 2. července od 15 do 20 hodin.

Letohrad – Příznivci pohodové zábavy a dob dávno minulých jsou zváni na 2. ročník „Městských historických slavností“, které se konají v sobotu na terase zámku v Letohradě. Od 13 hodin je přichystán program v historickém duchu, který potrvá až do 22. hodiny. Úvod zajistí fanfárami a intrádami trubači z Dolní Dobrouče. Libé písně zapějí potulní pěvci ze souboru Rabussa. Střelbu z husitských zbraní zajistí soubor Zoufalci z Nevdieku. Obor kejklířský zastoupí kejklíř Křupala, kterého doplní spolek „Meče a blesky“. Tance cikánské a břišní mají připraveny členky studia Ká. Možná přijede i sokolník… Celkem se na vaši přízeň těší více než 85 účinkujících.

Pardubicko – V Tyršových sadech rockeři předají štafetu folkařům

Pardubice – V sobotu odpoledne od 16 hodin začne v pardubických Tyršových sadech rockový festival Mini Rock Hapenning. Ten je součástí již desátého ročníku festivalu Zrcadlo umění. Návštěvníkům se představí skupiny Barbekju, sešLOST, Automat, Donrvetr, The Partisan, Holden Caulfield, Phosgene girls.

Hlavním hostem bude kapela MILO. Čtyři malá písmena na pódiu reprezentuje pět hráčů vyznávajících jednoduchou filozofii - od začátku do konce vyplnit prostor přímočarou hudební „smrští“.

close zoom_in Pardubice – I v neděli pokračuje v Pardubicích festival Zrcadlo umění. Na jeho programu bude tentokrát festival Hudlovačka, který začně v 13 hodin v Tyršových sadech. Festiválek, jehož cílem, smyslem a posláním je dát možnost mladým či začínajícím muzikantům a kapelám z ranečku folk, country a žánrů příbuzných zahrát před širokou veřejností a jejich prostřednictvím nabídnout nejen Pardubákům příjemné nedělní třeba i rodinné odpoledne s příjemnou a „hodnou“ muzikou.
Účinkují Modrá kref, Gloriet, 9. patro, Passage, Doteky, Kamion, Pokus, Trumf, písničkář Jiří Šmidt nebo vítězové festivalu Folkový kvítek. Hlavním hostem pak bude skupina Lokálka

Rosice nad Labem - V sobotu a v neděli bude u Musea na nádraží v Rosicích syčet pára. K vidění bude řada činných i nečinných parních strojů, strojků, kotlů, historický nákladní automobil Praga Piccolo z roku 1928 a výstava fotografií s tematikou parních lokomotiv. Magnetem, který bude zajímat hlavně děti, bude možnost svézt se na minivláčcích. V provozu bude také zahradní železnice LGB.

Chrudimsko - Na pietní akci do Ležáků přijede prezident Klaus

Ležáky - Pietní vzpomínka k 68. výročí vypálení osady Ležáky se koná v neděli. Po skončení pietní vzpomínky se uskuteční pro širokou veřejnost premiéra hraného dokumentu Ležáky 42. close zoom_in

Nedělní vzpomínková akce začne v 8.30 hodin mší celebrovanou vojenským kaplanem u muzea. Kladení věnců následuje v 10 hodin. close zoom_in Prezident republiky Václav Klaus, který se akce zúčastní, má svůj projev přednést v 10.40 hodin.

Chrudim – Alespoň na chvíli oživne tradice humoristické stolní společnosti Kosů chrudimských. Vydejte se s nimi za zábavou i na výlet ve dnech 19. a 20. června. „V sobotu se nechte na Resselově náměstí od 8 hodin pozvat na Výlet do Chicaga. Dopoledne plné hudby třicátých let, gangsterů a všeho co k Chicagu patří (včetně mrakodrapů). Dobré jídlo, dobré pití. Jeden z bodů programu je odhalení sochy. Komu? Nechte se překvapit,“ informuje Martina Kadlecová z Chrudimské besedy. Odpoledne pokračuje v podobném duchu. Večer ve 20 hodin následuje Sugar aneb Někdo to rád horké. Spousta vtipných, až kosácky vystavěných, situací je vděčným námětem k hereckému koncertu všech zúčastněných.
V neděli ve 12.45 hodin dorazte na stanici Chrudim – město. Začíná výlet vlakem do prastarého hnízda Kosů u Čertovy skalky na rozhledně Bára.

Třemošnice - V sobotu ve 14 hodin bude přestřižena páska před vápenkou v třemošnickém Závratci. V první etapě došlo na rekonstrukci menší ze zdejších staveb, ve které bude nyní návštěvníkům sloužit muzeum vápenictví a kamene. Slavnostní otevření bude spojeno s kulturním programem a občerstvením.

Lichnice - Jezdecký oddíl z Markovic přijede v sobotu ve 13 hodin předvést své koně na Lichnici, návštěvníkům se nabízí i možnost projížďky

Další program akcí na Chrudimsku najdete ZDE.
Královehradecko - Túrování amerických aut se ponese kempem

close zoom_in Hradec Králové – Autokempink Stříbrný rybník bude o víkendu žít srazem klasických amerických aut nazvaným Hradecká vosmička. Uskuteční se od pátku do neděle a pro účastníky i návštěvníky organizátoři připravili atraktivní program. Je naplánována například soutěž o nejbrutálnější a nejhlasitější zvuk auta, vystoupení roztleskávaček, show na trialových kolech, barmanská show, vyjížďka do Opočna a večerní hudební program.

Smiřice – V sobotu se na místním fotbalovém stadionu uskuteční 22. ročník festivalu Smiřický hrnec. Od 14 hodin se návštěvníkům představí Divadlo Mazec s pořadem Pirát z Karibiku Jack Péro, a od 15 hodin až do pozdního večera je na programu hudba. Na pódiu vystoupí oblíbená hradecká Lokálka, kapely Kaluže, Cop a Nadoraz, Jiří Schmitzer, Vladimír Mišík a ČDG. Program zakončí od 21.45 hodin vystoupení Beatles Revival.

Rychnovsko - Pohodová muzika zazní v zahradě i ve věži

Dobruška – Přátelské zahradní posezení a koncert The Pink Elephants vás čeká v neděli od 15 hodin v zahradě u kostela sv. Václava. Kontrabasový kvartet je netradiční těleso složené ze čtyř kontrabasistů a zpěváka hrajícího na kontrafagot. Hrají populární skladby, taneční a close zoom_in filmovou hudbu, swing, rock i vážnou hudbu.

Týniště nad Orlicí – Slavnostní otevření vodárenské věže pro veřejnost se uskuteční v sobotu od 9.30 hodin. Ve věži bude ke zhlédnutí expozice věnovaná historii vodárenské věže a vodě pro město Týniště. Dobovou atmosféru doplní hudba týnišťského dixielandu BLACK BUŘIŇOS a další doprovodný program.

Opočno – V Obrazárně zámku se v sobotu od 19 hodin koná Dvořákův festival – Naše paní Božena Němcová. Koncert je sestavený z korespondence Boženy Němcové a Josefa Němce s hudebním doprovodem skladeb Bedřicha Smetany

Náchodsko - Odvážní vodomilové se pokusí zdolat lávku i Viktorčin splav

Velký Dřevíč - SDH Velký Dřevíč připravil na sobotu v areálu místního koupaliště již 4. ročník zábavné akce Dřevíčská lávka. Dva břehy close zoom_in koupaliště spojí lávka, kterou je nutno přeběhnout nebo přejet na kole či s trakařem. Ve 14 hodin začíná soutěžní klání. Pro návštěvníky bude připraveno pití ve stylových stáncích i stan v případě nepříznivého počasí. Novinkou je aquazorbing, nebudou chybět ani vystoupení mažoretek, roztleskávaček a barmanská show. Hvězdou programu bude Jiří Svoboda, několikanásobný mistr ČR a vicemistr světa v cyklotrialu a trialu. Na večerním koncertu si návštěvníci s hronovskou skupinou Trilobeat zavzpomínají na Jiřího Schelingera, a večer si mohou zatančit s rockovou kapelou Nanovor.

V neděli od 14 hodin se koná v areálu koupaliště Dětský den. Je připraveno množství soutěží a atrakcí určených nejen pro děti – projížďky na koních, ukázky jízdy na kánoích a kajacích, projížďky na raftu nebo pramici, ukázky hasičské techniky, aquazorbing pro dospělé. Hlavní cenou je let letadlem z letiště ve Velkém Poříčí.

Havlovice – Ratibořice - Úpění 2010 - 35. ročník plavby po řece Úpě na netradičních plavidlech se uskuteční v sobotu. Koná se za každého počasí a stavu vody v řece. Prezence je od 9 do 11 hodin u Šiškovenského mostu v Pavlovicích. Odtud bude ve 12 hodin slavnostní start plavidel za asistence havlovického vodníka. Plavcům i divákům zahraje hudební skupina Rohořez. Cílem plavby jsou Ratibořice po zdolání Viktorčina splavu.
Na závěr je připraveno posezení u táboráku na Pohodlí s vyhodnocením, občerstvením a hudbou.

Josefov – Občanské sdružení Soužití Jaroměř ve spolupráci s klubem Smajlík pořádá šestý ročník přehlídky romských souborů a kapel Romfest 2010, který proběhne od 13.00 hodin v areálu Ravelinu 13 (bývalý autopark) v Josefově. Romfest napomáhá prezentaci romských hudebních a tanečních skupin a romské kultury široké veřejnosti a sbližování obyvatel různých národnostních menšin s majoritním obyvatelstvem. Po přehlídce romských souborů a kapel bude volná taneční zábava.

Jičínsko - Pestré kroje kam se podíváš

Lázně Bělohrad – Zveme vás na 36. ročník Slavností písní a tanců pod Zvičinou. Ode dneška do neděle ožije městečko písněmi, tanci a kroji z close zoom_in Česka i z ciziny. Dnes v 19 hodin festival začne v areálu minigolfu. Hlavní vystoupení se odehrávají v zámeckém parku a přírodním amfiteátru Anenských slatinných lázní. V programu festivalu je krojovaný průvod městem, ukázky historického šermu a na zámku Lázně Bělohrad bude povídat o hudbě a hlavně hrát host a patron festivalu, houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

Nová Paka – V sobotu začínají průvodem na Masarykově náměstí od 10 hodin tradiční Slavnosti slunovratu. Po celý den bude probíhat bohatý kulturní program, zakončený ohňostrojem.
Kromě řady hudebních vystoupení se můžete těšit také na skákací hrad, trampolínu, řemeslné dílny, soutěže a spoustu lahůdek.

Trutnovsko - Na botanickou exkurzi s odborníky

Vrchlabí - Botanickou exkurzi Sklenářovické údolí pořádá pro veřejnost v sobotu Správa Krkonošského národního parku. Místo je známé výskytem orchidejí a dalších zajímavých rostlin. Sraz zájemců je v 8.30 hodin u budovy Správy KRNAP. Akce se může zúčastnit maximálně 15 close zoom_in lidí, kontakt na pořadatele je vmikule@krnap.cz.

Radvanice - Rockový festival Radvanický kolotoč se koná 18. a 19. června v areálu bývalé nové jámy. Začátek je v pátek od 17 hodin, celkem vystoupí patnáct kapel, například Cocotte Minute, Krucipűsk, Benjaming Band, Euthanasia a další.

Špindlerův Mlýn – Open Air festival To letí se koná ve Skiareálu Svatý Petr. Od 10 do 17 hodin se tu mohou těšit návštěvníci na koncert skupin Kryštof, Monkey Business, módní přehlídku Jany Berg, retrodiskotéku Martina Hrdinky, adrenalinové soutěže a ochutnávky tradičních českých jídel.