Svitavsko - Na frťana jste zváni do Křenova

Křenov – V obci se v sobotu koná košt slivovice Křenovský frťan. Pořadatelé slibují košt více než 80 vzorků. Nebudou chybět pochoutky z domácí zabijačky. Ochutnávka začíná v 15 hodin v kulturním domě.

Litomyšl – V Regionálním muzeu se v sobotu otevírá fotografická výstava, která nabízí pohled na řadu zajímavostí nacházejících se v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

Polička - O víkendu se koná Polička jazz festival 2010. V pátek vystoupí ve velkém sálu Tylova domu hudebníci od 20 hodin. Program pokračuje v sobotu a v neděli vždy od 19 hodin koncerty v Tylově domě.


Orlickoústecko - Organizátoři slibují: Nebudete se nudit

Sloupnice – V sobotu jsou zváni příznivci bluegrassu do hospody U Starýho Rebela ve Sloupnici. Od 19.30 hodin zde začíná předkolo pro Banjo Jamboree. Hrát budou kapely Trautengrass, The Giant Mountains´Band, Twisted Timber, Early Times, Bruno Unit + BG Cwrkot. Všichni jsou srdečně zváni.

Vysoké Mýto – Klubová scéna M – klubu ve Vysokém Mýtě v pátek od 20 hodin představí „Svět podle Kloboučka“ v podání ochotnického souboru Černí šviháci – souboru jevištních existencí z Kostelce nad Orlicí. Svérázný a svébytný kostelecký dramatik napsal pod pseudonymem Josef Klobouček asi šest rozsáhlých divadelních her a nabídl je režisérovi Černých šviháků k provedení… Určitě přijďte, nebudete se nudit.

Česká Třebová – Jóga TJ Lokomotiva pořádá pod záštitou Městské knihovny Česká Třebová v neděli 18. dubna v prostorách čítárny vernisáž výstavy Slávky Štusákové s názvem Koláže. Hudebního doprovodu se ujme Stanislav Uma. Začátek je naplánován na 17. hodinu.


Chrudimsko
- Vodáci otevřou Chrudimku a pokřtí lodě

Chrudim - Zdejší vodáci a cyklisté se chystají v sobotu na odemknutí řeky Chrudimky. Na programu je i příchod Čochtana, krtění lodí a háčků a splutí na loděnici KVT v Pardubicích. Začátek akce je plánován na 8.30 hodin v chrudimském parku Na Střelnici, konec hodinu před polednem.

Železné hory - Akce s názvem Dny Železnohorského regionu 2010 je připravena již na tento víkend. V pátek je na programu Den otevřených dveří v infocentrech Železnohorského regionu Přelouč, Heřmanův Městec, Seč, Nasavrky a Třemošnice s prezentacemi novinek, sobota bude patřit Putování za poznáním regionu, na neděli je připraven Den otevřených dveří vybraných památek a podnikatelských areálů. Podrobný seznam je na vyžádání připraven v infocentrech regionu. Při návštěvě uvedených subjektů v garantovaných časech je zajištěn buď vstup zdarma, zvýhodněný vstup nebo návštěvníci obdrží zajímavý bonus. Součástí akce je také Otevření informačního centra a Keltské expozice, které se koná v neděli v Nasavrkách. Keltská expozice a TIC Nasavrky budou mimořádně otevřené i v neděli od 13 do 16 hodin.

Chrudim - V rámci projektu 5 dní pro Zemi se v sobotu od 6.30 hodin uskuteční společné sázení stromků v městském lese. „Pojďte s námi zasadit strom ke Dni Země,“ vyzývají všechny přátele planety Země a milovníky přírody pořadatelé z Mama klubu Chrudim.


Pardubicko - Divadlo na Fidlovačce: A je to v pytli!

Pardubice - V neděli 18. dubna v 19 hodin zavítá do Východočeského divadla v Pardubicích soubor pražského Divadla na Fidlovačce. Na prkna divadla vystoupí s představením A je to v pytli! Současná anglická fraška začíná jednoho jarního rána, kdy mladí manželé Tom a Linda Kerwoodovi s napětím očekávají pracovnici z úřadu pro adopci dětí. V inscenaci se představí P. Rychlý, P. Nečas, V. Svoboda, M. Kobrová a další.

Pardubice – Tuto sobotu se uskuteční Pardubický vinařský půlmaraton a 1. Pohárový závod handbiků. Start hlavního závodu je ve 12 hodin před Východočeským divadlem. Připraven je pestrý doprovodný program.

Pardubice – Již zítra se uskuteční zahajovací Ples Kongresového centra Afi Paláce. Večerem bude provázet Aleš Lehký, k tanci a poslechu zahraje a zazpívá Dalibor Janda, revivalová skupina Jam & Bazar a Varmužova cimbálová muzika.


Královéhradecko - Vodárny otevřou vodojem, akvapark zve naháče

Hradec Králové – Vodárenská společnost Královéhradecká provozní v sobotu otevře pro veřejnost věžový vodojem na Novém Hradci. Stane se tak při příležitosti Světového dne vody. Zájemci mohou vystoupat na ochoz téměř 40 metrů vysoké stavby, zároveň se dozvědí něco o výrobě pitné vody. Vodojem byl postaven v letech 1936 a 1937 pro tehdy samostatný Nový Hradec. Přístupný bude od 9 do 15 hodin.

Hradec Králové – Areál Hradeckého jezdeckého klubu bude o víkendu hostit účastníky 12. ročníku Zlaté překážky, závodů v psím parkuru. Podle předsedkyně pořádajícího klubu se klání zúčastní dvě stě soutěžních týmů z celé republiky, Slovenska a Polska. Závody se konají v sobotu i v neděli od 9 do 16 hodin.

Hradec Králové – Setkání příznivců koupání bez plavek zažije v sobotu večer akvapark v Hradci Králové. Tradiční Naturistické čarodějnice se zde uskuteční od 18 do 21 hodin a na programu jsou soutěže ve vodě i na souši. Návštěvníci se mohou těšit třeba na běh v akvazorbingové kouli a lámání rekordů na kruzích.

Hradec Králové – Putování přírodní lokalitou Plachta připravil na sobotu turistický oddíl mládeže Pěšinky a Ostříži. Ke startu na hrázi rybníka Plachta se rodiče s dětmi z mateřských škol a prvňáky dostaví v sobotu od 9.30 do 12.30 hodin. Na trase děti poznají život mnoha zvířátek a zahrají si hry. Pro větší děti od šesti do dvanácti let je od 14.30 hodin připravena dobrodružná hra.


Rychnovsko - Je libo vandr nebo kolotoč?

Kostelec nad Orlicí – Od soboty do neděle jste všichni srdečně zváni na tradiční Kosteleckou pouť na Palackého náměstí. Připraveny budou atrakce pro malé i velké a mnoho prodejních stánků s pestrou nabídkou zboží.


Nezapomeňte si nůžky a knoflíky

Dobruška – V sobotu od 14 hodin se v domě dětí a mládeže uskuteční Kurz scrapbooku, kde se zájemci naučí tvořit netradiční fotoalba, přáníčka nebo vtipné dárky. S sebou si vezměte přezůvky, nůžky, fotky, ozdůbky, knoflíky i mašličky.


Přes pět vesnic a jednu přehradu

Kostelec nad Orlicí – Na malé i velké turisty se v sobotu od 8 hodin těší pořadatelé IV. ročníku turistického pochodu Vzpomínka na pochod „Přes pět vesnic a jednu přehradu“. Jsou připraveny trasy pro pěší i cyklisty. Start je od sokolovny v Líšnici od 8 do 10 hodin. U sokolovny bude připraveno posezení s možností občerstvení.


Náchodsko - Jan Potměšil představí v Hronově Truffaldina

Hronov – Nesmrtelnou komedii dramatika Carla Goldoniho Sluha dvou pánů uvede tuto sobotu v Jiráskově divadle Divadelní společnost Františka Kreuzmanna z Prahy. Pojďte s námi navštívit Benátky, místo rušných karnevalů a šumných tržišť. Staňte se svědky toho, jaké to je sloužit dvěma pánům zároveň. Kdo že má tu drzost? No přece Truffaldino, chlapík, který baví diváky na celém světě už skoro tři století. V hlavní roli exceluje Jan Potměšil. Představení začíná v 19.30 hodin.

Broumov – V klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově se tuto neděli v 18 hodin uskuteční výjimečný koncert. V rámci projektu „Tak jako Pat a Mat“ rozezní kostelní prostory Stabat Mater, dílo, které je považováno za jeden ze sedmi největších latinských hymnů všech dob. Pochází ze 13. století a líčí žal Panny Marie po ukřižování Krista.

Nové Město nad Metují - Pan Josef Marian Bartoň-Dobenín s chotí a Správa zámku v Novém Městě nad Metují zvou veřejnost na prohlídku nové expozice historických kočárků – Kočárek v proměnách času. Výstavu instalovanou v prostorách zámku máte možnost navštívit v neděli 18. dubna od 10 hodin a poté každý víkend ve stejném čase.


Jičínsko- Procházka operou na Humprechtu

Humprecht – V sobotu můžete přijmout pozvání na zámek u Sobotky na koncert Opera viva. Od 17 hodin zazní operní árie z děl G. F. Händela, A. Stradelly, F. Duranteho, Ch. W. Glucka, W. A. Mozarta, G. Verdiho a dalších.

Židovice u Kopidlna – V sobotu se uskuteční další ze série koncertů v místní sokolovně, od 14 hodin zde tentokrát zahraje výběr Kyzivátovy dechové hudby z Libáně.

Hořice – Skautský oddíl Jitřenka letos slaví 20 let nepřetržitého skautování. Oslava se bude konat v neděli ve Smetanových sadech od 13 do 17 hodin. Můžete se těšit na lanové aktivity, různé hry, lovení rybiček na suchu. Ale také si můžete zacvrnkat kuličky, zhlédnout loutkovou pohádku nebo vyzkoušet své šikovné ručičky a něco pěkného si vyrobit. Když dostanete hlad, pak určitě rádi ochutnáte skautské táborové speciality – topinky a bramborovou polévku.


Trutnovsko - Přijďte na koncert, podpoříte výstavbu židovského památníku

Dvůr Králové – Benefiční koncert na podporu výstavby památníku židovského hřbitova se uskuteční v sobotu v kostele sv. Jana Křtitele od 17 hodin. Vystoupí skupina Avonotaj, která se věnuje interpretaci židovských písní. O den později, v neděli od 15 hodin v kostele Nejsvětější Trojice Hospitalu Kuks, vystoupí Avonotaj v benefici pro Domov sv. Josefa v Žirči.

Dvůr Králové – Slavnostní zahájení výstavy a vyhlášení výsledků celostátní výtvarné soutěže Zvíře není věc se koná v pátek v 16. 00 hodin v Galerii Zdeňka Buriana v Zoo Dvůr Králové. Výstava dětských prací potrvá do 30. června.

Hostinné - Tradičním Krkonošským otvíráním šoupátek zahájí v sobotu příznivci silných strojů letošní motosezonu. Akce se koná na hostinském náměstí ve 13 hodin. Účastníci vyrazí na sedmdesátikilometrovou vyjížďku Podkrkonoším s cílem v kempu Pecka u Nové Paky. Zde na ně budou čekat soutěže i hudební produkce.

Žacléř - V sobotu se od 20 hodin koná Country zábava U Kapličky v Prkenném Dole. Zahraje skupina Pěna, večer zpestří skupina Star West, která zájemce naučí country tance. (zr)