Ve středu od 18 hodin se ve zdejším Panoramatickém kině v předpremiéře promítá dokumentární film, který zachycuje všechny jevy a vlivy, jež na Františka Kupku během jeho neklidné, stále hledající cesty, ovlivněné metafyzickým krajem jeho dětství, spiritismem, vídeňskými nazarény, teozofií a setkáními v Paříži, působily.

Scénář k filmu František Kupka, symfonik barev a malíř kosmu (1871 – 1957) napsala a film režírovala Daniela Gébová. Autorkou námětu je Lenka Jaklová. Za kamerou stál Tomáš Kresta, střihačské práce měl na starosti Jan Daňhel. Postavu Františka Kupky ve filmu ztvárnili Martin Myšička a Miloš Skuček. Komentář namluvil Vladimír Dlouhý. Účinkovali Jiří Mach, Vladislav Zadrobílek a Vlastimil a Tamara Markovi. Producentem filmu, který byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, je Královéhradecký kraj.

Režisérka a scenáristka Daniela Gébová je absolventkou Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze, katedry dokumentární tvorby.

Obnovená expozice prvotin Františka Kupky je otevřena v prostorách historické renesanční radnice na náměstí F. L. Věka. Doplnily ji další Kupkovy obrazy, které dosud nebyly součástí expozice a jsou majetkem Města Dobrušky.

Téměř celý říjen mají zájemci možnost navštívit výstavu František Kupka – Návraty, která je instalována v lapidáriu Městského úřadu na náměstí F. L. Věka. Výstava přibližuje malířovo dětství a mládí v rodném kraji (v Opočně, Dobrušce a Jaroměři) před jeho odchodem do ciziny, i umělcovy návraty domů ve zralém věku po mnoha letech.

(zr)