Cyklus akcí k nedožitým osmdesátým narozeninám hudebního skladatele a žamberského rodáka Petra Ebena bude pokračovat monograficky pojatou výstavou Petr Eben – Poutník labyrintem světa a rájem hudby, která bude zahájena v neděli hodinu po poledni v městském muzeu. Podle posledních informací by se vernisáže měli zúčastnit autorka výstavy Kateřina Vondrovicová a skladatelův syn Marek Eben. Podle ředitelky žamberského muzea Marie Otavové jde o výpravně pojatou výstavu. Její název evokuje dílo Jana Amose Komenského, které se stalo předlohou pro varhanní improvizaci Petra Ebena.

„Výstava, jejíž libreto vytvořila Kateřina Vondrovicová, byla poprvé představena na Mezinárodní varhanní soutěži v Opavě v roce 2004, kdy oslavil profesor Eben své pětasedmdesáté narozeniny. Autorka výstavy je zároveň autorkou monografie o Petru Ebenovi, vydané u nás a jednou i v zahraničí,“ říká o výstavě koupené od města Opavy Marie Otavová. „Výstava podává nejen široké spektrum životopisných dat, ale je unikátní bohatým využitím zaznamenaných autentických výpovědí i citací, které pomáhají dotvářet představu o duchovním světě nesmírně vnímavého, citlivého a hluboce prožívajícího člověka.“

Výstava je bohatě doplněna fotografickou dokumentací mapující stěžejní etapy Ebenova života: od dětství, prvních hudebních krůčků, okupace a války, po studie, manželství se Šárkou Hurníkovou, dospívání synů Kryštofa, Marka a Davida i koncerty, na kterých byly nadšeně přijímány jeho skladby. Mezi dokumenty nechybí ani notové záznamy Petra Ebena, titulní strany jeho vydaných děl, materiály přibližující jeho téměř čtyřicetiletou práci pedagoga. Působil také jako klavírní korepetitor, varhaník, komorní hráč, poradce nebo publicista.

Výstava o Petru Ebenovi, který byl jmenován čestným občanem města Žamberk a je po něm pojmenována také místní ZUŠ, bude přístupná až do 5. července. (daf)