Hvězdy festivalu

Hvězdami vnoci zpátku na sobotu byli členové indicko-pákistánské skupiny The Dhol Foundation. Kapela při festivalu natáčela filmové záběry pro chystané koncertního DVD. Orientální bubeníci v Trutnově vystoupili již potřetí a vstřícnost zdejšího publika proto dobře znají.

Dnes večer na rockovou přehlídku dorazil bývalý prezident Václav Havel. Trutnovští fanoušci ho přivítali dlouhým potleskem. Havel si krátce vyslechl konec vystoupení sboru Bambini di Praga. Při festivalu také podepsal petici na podporu stavby amerického radaru vČesku.

Jubilejní ročník festivalu pořadatelé věnovali právě "náčelníkovi" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům. V roce 1987 stál se Františkem „Čuňasem“ Stárkem a Martinem Věchetem u zrodu festivalu. Akci tehdy rozehnala Státní bezpečnost.

Hlavní program letošní přehlídky začal vpátek odpoledne koncertem dětského pěveckého sboru Bambini di Praga. Původně měl se sborem vystoupit také bývalý sbormistr Bohumil Kulínský, obviněný ze zneužívání nezletilých sboristek z Bambini di Praga. Kulínský ale nepřišel, zřejmě kvůli obavám, že by soud jeho účast mohl kvalifikovat jako porušení podmínky jeho propuštění zvazby. Původně přitom pořadatelé slíbili, že „vše zařídí tak, aby se sbormistr nedostal do problémů“.

Festivalový areál obsadilo zhruba osm tisíc lidí již ve čtvrtek. Letos se totiž poprvé organizátoři rozhodli na neoficiální otvírání pozvat Monkey Business a zahraniční hvězdy Billa Goulda (zakladatele Faith No More) a americkou kapelu New York Ska Jazz Ensemble. „Vzhledem k tomu, kolik tu bylo lidí, si myslím, že kdo chtěl, tak si k nám cestu pod hory našel i ve čtvrtek,“ dodal Martin Věchet. Vpátek už podle odhadů večerná koncerty sledovalo přes patnáct tisíc lidí,

Markéta Lančová