Keramička vytváří postavičky, jež zaměstnává různá práce i zábava, ale předení na kolovratu mezi nimi nikdy nebylo, přestože po dřevěném kolovratu autorka sama kdysi toužila. Dnes se ho, i když v jiné podobě, dočká z rukou královéhradeckého hejtmana Lubomíra France. Dostane cenu Zlatý kolovrat, kterou kraj uděluje lidem, jež se v regionu zasloužili o udržování a rozvoj tradičních lidových řemesel.

Tři betlémy Hany Šromové už čekají na publikum v rychnovském Společenském centru, kde se v pátek otevře tradiční Výstava betlémů z kraje Orlických hor. Ten největší zobrazuje Svatou rodinu, která, jak Šromová upozorňuje, má každý rok novou podobu, ale obklopují ji i postavy skutečných lidí. Někteří z nich ještě žijí, jiné si uchovala v paměti.

V betlémě Hany Šromové se tak potkávají živí s nežijícími, tradiční postavy betlémů s reálnými bytostmi. Někteří štamgasti třebešovské hospody U Bezděků se pravděpodobně poznají s půllitrem (viz snímek), jako novinka také přibylo stádo oveček s pastýřem nebo kovář, který kove koně. „Taky jsem letos nově udělala synovcovy děti , truhláře pana Korába a příště ještě dojde i na jeho děti, “ přitakává keramička, že figurální tvorba je pro ni nekonečnou prací a velkou láskou. „Zkoušela jsem i nějaké hrnečky a nádoby, ale to mě tolik netáhlo,“ přiznává.

Živé lidi si obhlédne a už před ní nemají úniku. Již nežijící osoby si vybaví v paměti a jako předlohu užívá fotografie. „Okouknu si souseda a už je v betlému. Vždy to ale zobrazovaným lidem, případně jejich potomkům či příbuzným řeknu,“ vysvětluje Hana Šromová, že nikoho do betléma nepostaví proti jeho vůli.
Že umí vystihnout postavu, rysy lidí, považuje za dar, který částečně zdědila po rodičích. „Co jsem dostala, předávám dál. Nemám ani profesionální náčiní, jen malou pícku, pracuju pouze se surovou hlínou. Polévaná keramika by mi u figur lidí moc neseděla. Ale jinak se mi tvoří lehce,“ dodává keramička, která rovněž vytvořila předlohu k rychnovskému sousoší chlapců z Poláčkova románu Bylo nás pět.

V rychnovském Společenském centru návštěvníci rovněž najdou Šromové keramickou večeři Páně i malý betlémek, kterým se poprvé v roce 1997 na zdejší vánoční výstavě uvedla. (zen)