Po sérii vánočních koncertů Lucie Bílé, kdy promlouval k tisícům fanoušků „zlaté slavice“, na něho v roce 2011 čekají hned dvě práce pro celostátní televize. V obou případech jde o talk show, se kterými osloví své diváky TV Noe a ČT.

U Pastýře

První díl publicistického pořadu U Pastýře vysílala TV Noe včera od osmi hodin večer, talk show se natáčela v prosinci v lanškrounské restauraci U Pastýře. Dvojice moderátorů Martin Komárek (novinář a komentátor) a Zbigniew Czendlik zpovídala dramatika a novináře Karla Steigerwalda.

„Jde o autorský pořad Martina Komárka, já figuruji v roli moderátora a hostitele zároveň. Všechny pořady by měly být nějak tematicky zaměřené.
Uvidíme, jak dopadne ten první, ale od února by se měl vysílat živě. Já osobně bych se přikláněl k tomu, aby se díly předtáčely, protože dělat přímý přenos je velmi náročné. Scénář musí být dodržován přesně na vteřinu a já jsem příliš spontánní, takže se toho bojím,“ přiznává lanškrounský farář. Ví, o čem mluví, s televizním natáčením má bohaté zkušenosti. Sám byl hostem mnoha pořadů, mj. v Uvolněte se prosím, Mr. GS, Bolkoviny nebo Krásný ztráty.

Na obrazovkách se Zbigniew Czendlik objeví také jako moderátor nové talk show, kterou připravuje Česká televize. Pořad se bude pravděpodobně jmenovat Uchem jehly a na ČT poběží od února každou neděli odpoledne. „Produkovat jej bude Centrum náboženské tvorby v Brně, které se bude po týdnu střídat se štábem v Praze. To znamená jednou za čtrnáct dní budu talk show moderovat já, v dalším týdnu můj kolega v Praze. Natáčet se má v různých prostředích, také v Lanškrouně. Hosty budeme vybírat společně s dramaturgem a režisérem pořadu. Těmi prvními budou Laďa Kerndl a režisér Jirka Strach, jako další host je domluven Petr Janda,“ prozradil Czendlik. Přiznal, že profesionálním moderátorům se nikdy do řemesla plést nechtěl.
Nabídky přišly samy: „V tomto směru jsem žádné kroky nikdy nepodnikal. Když mě Česká televize oslovila, natočili jsme pilotní pořad, který uspěl ve výběrovém řízení. Uvidíme, jak bude pořad úspěšný. Samozřejmě se bojím, zda splním očekávání do mě vkládané,“ konstatoval.

Být pohotový a vtipný není jen tak

Přes velký počet zkušeností s kamerou má stále Zbigniew Czendlik při natáčení trému. Nechce se před diváky ztrapnit. Vtipně a pohotově reagovat není jednoduché, ať už člověk otázky dává nebo na ně sám odpovídá. „Inteligenci člověka nepoznáš ani tak podle odpovědí, ale podle otázek, které klade.
Pořad pro Českou televizi bude předtáčený, v takovém případě se dá leccos zamaskovat, ale s živými přenosy už je to horší,“ povzdychl si farář. Pokud by se při natáčení cosi pokazilo, konkrétní plán, jak z toho ven, nemá. „Jak vybruslit z prekérní situace, to nevím. Jsem spontánní člověk, budu spoléhat na to, že mě osvítí duch svatý a pohotově zareaguji,“ usmál se farář.

Práci pro televizi považuje za velkou výzvu a zkušenost. Tou ostatně bylo i koncertní turné Lucie Bílé po českých a slovenských městech, Zbigniew Czendlik uváděl všechny vánoční koncerty „české slavice“. Bylo jich tolik, že je ani nemá spočítané: „Bylo jich víc než dvacet. Začínali jsme 11. listopadu v Teplicích a končili 22. prosince v Nitře na Slovensku. Jen za prosinec jsem najezdil pět tisíc kilometrů,“ dodal na závěr.