Hned dvě kulatá výročí v sobotu slavila místní knihovna. Jedním z nich bylo šedesát let od založení knihovny v Dobrušce a druhým deset let činnosti v současné budově. V rámci oslav se konaly různé akce jak venku na pódiu, tak i uvnitř.
„Venku se konalo celoodpolední vystoupení kapely Pel-Mel, což jsou mladí lidé z Dobrušky. Hlavním hostem byl Michal Viewegh se svou besedou. Jako doprovodný program byla čajovna, stánek knihovny, občerstvení. Uvnitř si děti mohly při výtvarné dílničce vytvořit výrobky, které si odnesly domů. Také mohly malovat sádrové odlitky barvičkami nebo si vyrobit záložku do knihy. Také pro ně bylo připraveno malování na obličej," uvedla ředitelka knihovny Lenka Bendzová.
Největší atrakcí pak bylo pro děti pitvání již vyřazených knih, kdy se za vedení knihovnice seznámily s tím, jak knížka vypadá, jak se jmenují její části. Každý pak dostal svou a měl přijít na to, co se jí stalo a proč je poškozená. Děti byly oblečené v bílých pláštích, jako že jsou kontaminované.
„Myslím si, že návštěvnost byla docela dobrá, sluníčko sice nesvítilo, ale ani moc nepršelo. Netroufnu si odhadnout, kolik lidí přišlo, ale hlavně kvůli besedě s Michalem Vieweghem jich přišlo hodně. Lidé si chtěli dokonce i rezervovat místa, to ale nebylo v našich silách," přiznala Lenka Bendzová, podle které byly přípravy na oslavy velmi náročné. Už v lednu na nich začali intenzivně pracovat.
A co na pozvání samotný autor? „Do Dobrušky jsem se těšil. Mám na hlídání své dvě dcery, protože žena je na dámské jízdě. A tak jsme si říkali, že si uděláme výlet. V neděli jsme jeli do Dvora Králové na safari, takž je to spíš zábava než služební cesta," přiznal Michal Viewegh.
To, že se vše povedlo, potvrzuje jedna z návštěvnic Gabriela Purmová z Bačetína, které se v knihovně moc líbilo. Především dětské oddělení, protože má malé dítě.
„Knihovna je moc pěkná, tu předchozí jsem neznala, přistěhovali jsme sem totiž teprve před čtyřmi lety. V sobotu jsme tady byli poprvé, chtěli bychom si tady založit průkazku," řekla Gabriela Purmová, která čte nejčastěji Irwinga nebo historické romány.
„Chtěla bych si půjčovat hlavně dětské knížky, protože natrefit dnes na nějakou dobrou není jednoduché. Nejraději máme Eduarda Petišku," usmívala se čtyřicetiletá maminka.