Nadšené přijetí červnového koncertu skupiny Oboroh se smyčcovým kvartetem Quonab Quartet pod vedením Pavla Jandejska v rámci Poláčkova léta v rychnovské synagoze motivovalo muzikanty z kapely, aby na svůj již tradiční vánoční koncert kvarteto opět přizvali.

„Pro ty, co nevědí, jedná se o zkušené profesionální hudebníky - členy Filharmonie Hradec Králové a hudební pedagogy. Mimo nových oborožích písní na připravované CD ( natáčí se v únoru 2010) zazní společně zhudebněné žalmy a několik písní od Slávka Klecandra zaranžovaných přímo pro tuto sestavu,“ pozval na koncert člen kapely Oboroh Roman Dostál.

Oboroh je folkrocková kapela z východních Čech, která se za 20 let své existence stala legendou. Téměř 30 tisíc kopií pěti kritikou velmi dobře přijatých prodaných řadových alb, stovky koncertů nejen v tuzemsku, ale i na Slovensku, v Polsku, Německu, Holandsku, Francii, Švýcarsku a Irsku, společné vystoupení s Filharmonií Hradec Králové a především léta zkušeností dala Oborohu jistotu a přesvědčivost při koncertním provedení skladeb, ať už starozákonních žalmů zhudebněných vedoucím kapely Slávkem Klecandrem, který v posledních letech vystupuje rovněž sám se sólovými recitály, nebo jiných písní, opatřených většinou jeho filozofujícími texty.

Skupina Oboroh nahrála v létě 2006 ve zlínském studiu „V“ Ivo Viktorina dosud poslední album „Nocí mořem“, které vydala v říjnu renomovaná firma Indies Happy Trails Records. V bodování sedmi renomovaných kritiků v březnovém čísle časopisu Folk&Country se album „Nocí mořem“ umístilo na třetím místě po albech Ivy Bittové a Zuzany Lapčíkové a před Bratry Ebeny, Žalmanem, Petrem Skoumalem, Poutníky a řadou dalších známých i méně známých interpretů. V lednu 2009 vychází k dvacetinám Oborohu u Indies – Happy Trails koncertní DVD s účastí všech 14 hudebníků, kteří ve skupeně během její dvacetileté historie působili.

Smyčcové kvarteto Quonab Quartet vystupuje od března roku 2008. Tvoří jej sourozenci Helena Spudilová (violoncello) a Pavel Jandejsek (housle), dále Miroslava Jeřábková (housle) a Terezie Kolínská (viola). Během své roční existence kvarteto vystupovalo na bezmála dvou desítkách koncertů. Na svém repertoáru má díla W. A. Mozarta, J. Haydna, L. v. Beethovena, A. P. Borodina, A. Dvořáka, L. Janáčka, J. Suka a dalších autorů.

Pavel Jandejsek studoval hru na housle na pardubické konzervatoři ve třídě prof. Vladimíra Kulíka v letech 1987 - 1990. Během studií se věnoval komorní hře ve smyčcovém kvartetu a v roce 1989 absolvoval letní stáž v Mezinárodním Menuhinově orchestru ve Francii. Po vystudování Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a kněžském svěcení v r.1996 se ve volných chvílích dále ze zájmu věnuje hudbě. V letech 2004 - 2007 vyučoval hře na housle v ZUŠ F. I. Tůmy v Kostelci nad Orlicí a ve stejné době byl členem komorního smyčcového orchestru Bona Nota v Pardubicích.Miroslava Jeřábková studovala hru na housle na pardubické konzervatoři ve třídě prof. Vladimíra Kulíka v letech 1985 – 1991. Po jejím absolvování vyučovala v ZUŠ v Novém Městě nad Metují a v Hronově. Zároveň hrála v Novém komorním orchestru v Hradci Králové. Od roku 1997 učí hru na housle v ZUŠ Semily a věnuje se komorní a orchestrální hře.Terezie Kolínská studovala hru na violu na pražské konzervatoři ve třídě prof. Jaroslava Ruise. Už během studií se věnovala komorní hře, hrála ve smyčcovém kvartetu a zúčastňovala se různých soutěží. Konzervatoř absolvovala v roce 1999. Od roku 2000 hraje ve Filharmonii Hradec Králové a nadále se věnuje sólové a komorní hře. V roce 2005 podnikla se smyčcovým kvartetem tříměsíční koncertní turné po Japonsku. Helena Spudilová studovala hru na violoncello na pardubické konzervatoři u prof. Josefa Krečmera, dále na AMU v Praze u prof. Miloše Sádla. V letech 1992-1993 absolvovala stáž ve švýcarském Gstaadu na International Menuhin Music Academy. Během studií se zúčastnila několika soutěží: Duškova soutěž v komorní hře v r.1989 (1. cena), Soutěž konzervatoří v Kroměříži v r.1989 (2. cena), soutěž O cenu Beethovenova Hradce v r.1990 (2. cena a cena B. Martinů) a soutěž O cenu L. Janáčka v Brně v r.1995 (1. cena a cena B. Martinů). Absolvovala mistrovské kurzy u M. Chomitzera, E. Rautia, I. Hubatscheka a L. Gorochova.

Vánoční koncert Oborohu se smyčcovým kvartetem začíná v rychnovském kině od 19.30 hodin. (ign)