„Brožuru jsme se rozhodli vytvořit ke čtyřstému desátému výročí první písemné zmínky o obci Osečnice a k této příležitosti pořádanému srazu rodáků a přátel obce,“ uvádí osečnický starosta Josef Neugebauer.
Na více než padesáti stránkách připomínají autoři publikace rozvoj obce od prvních známých událostí až do současnosti. Využili přitom zápisy z obecních kronik i kronik zájmových sdružení. „Myslím si, že pamětníkům tím oživíme vzpomínky, které se dál budeme snažit zaznamenat pro mladší generace,“ dodal starosta.
Až do 1. světové války byla obec známá spíše jako Vošetnice. Vísce, jejíž obyvatelstvo se věnovalo vždy převážně zemědělství, se říkalo i Kucmochov. To podle chudého jídla tzv. kucmochu, kterým se zdejší živili. Recept na jeho přípravu labužníci dokonce naleznou právě v knize.
Ta přibližuje i historii zdejší školy, kaple, stavbu silnic nebo období 2. světové války. Před válkou byli muži povoláni na stavbu pohraničního opevnění do blízkých svahů Orlických hor. Po Mnichovu 1938 pak místní postihlo velké zklamání. „Vojáci plakali a nechtěli z hranic odejít,“ uvádí jedna z autorek textů Hana Smažíková.
Dále se publikace zabývá spolky, firmami, okolní přírodou, současností obce a své místo zde našly i kapitoly věnované místním částem Prolohu či Lomům.
Čtenáři najdou také místní lidové historky. Tak například na Štědrý den se v Osečnici očekávalo, kdo přijde první do stavení a podle jeho pohlaví se usuzovalo, jaká budou mláďata od domácího zvířectva.
Publikace o Osečnici přináší i spoustu historických fotografií, které jsou cennou dokumentací nejen vzhledu obce, ale i zdejších zvyků a každodenního života obyvatel.
Pavel Bednář