Božena Tymichová je autorka pohádkových příběhů pro děti. Na autorském čtení v městské knihovně v Opočně přednesla úryvek ze své nové knížky, která by měla vyjít ještě před Vánoci.

Jak dlouho se věnujete psaní pohádek?
Píši tři roky. Od doby co jsem v důchodu, protože teď na to mám čas. Je to moje hobby, abych si tříbila mozek. Psala jsem vždy pohádky nebo hry pro maňáskové divadlo. Pro dospělé jsem psát nezkoušela.

Souvisí tato práce s vaší původní profesí?
Ano. Většinu života jsem pracovala jako učitelka v mateřské školce, takže k dětem i pohádkovým bytostem mám velice blízko.

Kde čerpáte inspiraci?

Hlavně v přírodě. Například v kouzelném zámeckém parku v Opočně. Tam také vznikla má první knížka „Pohádky ze zámeckého parku”. Druhá knížka, která brzy vyjde čerpá ze života lidí ve městě.

Píšete klasické české pohádky, kde vítězí dobro nad zlem?
Dobro nad zlem pochopitelně vítězí, ale klasika to není. Je to hodně o mezilidských vztazích. Vystupuje v nich svět pozemský a pak podsvětí, kde se kumuluje zlo. V příbězích má své místo i esoterika.

Jak dlouho jste svou novou knihu psala?
Psala jsem ji s dětmi celý školní rok. Na dětech jsem si ověřovala, že je to pro ně srozumitelné. Nyní je už v tiskárně a na Mikuláše by měla vyjít.

Máte nějaký materiál, který chcete do budoucna zpracovat?
Napsala jsem pohádky z přírody, pohádky z města, takže nyní zbývá ještě vesmír. K tomu si přiberu starší děti. Děti jsou spoluúčastníci při tvorbě mých knih. Teď zkusím vybudit ty starší k tomu, aby zapojily svou fantazii.

Jak je to se současnou nejmladší generací a pohádkami?
Ta nejmladší generace se musí ke čtení vést, ale je fantastické, jak dokáží vnímat některé věci. Musí se vést správným směrem.

Jaká je vaše oblíbená postava?
Hlavně skřítkové.

Cítíte se svázaná s regionem?
Je tu kouzelná příroda a je tu příjemně.

Jak je těžké se prosadit?
Měla jsem štěstí, že první knihy se ujalo sdružení Abakus a prvních 500 výtisků se rychle rozebralo. Pak se přitisklo dalších 500. V případě mé nové knihy město Opočno objednalo náklad 1000 kusů.

BOŽENA TYMICHOVÁ, autorka knížek pro děti
* 3. 4. 1945 v Praze
od roku 1992 žije v Opočně

√ pracovala 27 let ve školství a poté patnáct let v oblasti kultury, nyní je v důchodu
√ její první pohádková kniha byla inspirována přírodou a prodalo se jí 1000 kusů
√ druhá kniha je inspirována městem a životem lidí v něm
√ ráda by v budoucnu zpracovala knihu s tematikou vesmíru