Milovníci herce Oldřicha Navrátila se s ním mohli setkat na dvacátém osmém ročníku Filmového smíchu v kině v Rychnově nad Kněžnou. „Filmový smích je věnovaný Oldřichu Navrátilovi, který letos v říjnu oslaví své šedesáté narozeniny a protože příští rok má Poláček sto dvacáté výročí, tak jsme volili tuto kombinaci, abychom připomněli jak Oldřicha Navrátila tak Karla Poláčka, protože Navrátil hrál tatínka v Poláčkově románu Bylo nás pět. Pod vedením režiséra Karla Smyczka mu bylo umožněno vytvořit životní roli,“ vysvětlil důvod, proč je letošním hostem právě Oldřich Navrátil hlavní organizátor Jan Tydlitát.

Celý seminář měl za úkol přiblížit herecké kvality Oldřicha Navrátila, různé varianty a podoby jeho díla a také pochopitelně jeho komediální talent. Proto organizátoři, podle Navrátilova přání, vybrali věci jak filmové a televizní, tak i divadelní.

„Součástí semináře byla sobotní beseda, na kterou jsme pozvali nejen hlavního protagonistu, ale také i jeho kolegyni ze seriálu Bylo nás pět, paní Barboru Srncovou, která přišla vlastně jako první gratulantka, která Navrátilovi přála k narozeninám,“ řekl Tydlitát.

V pátek se konala beseda s Evou Gerovou. „Chtěli jsme připomenout devadesáté narozeniny jedné z prvorepublikových významných hereček Evy Gerové, což se loni nepodařilo. Proto jsme rádi, že letos i v tak pokročilém věku přijela a byla výborná. Bylo to milé, ačkoliv jsme včera tak trochu vybočili z toho „navrátilovského“ programu,“ uvedl Tydlitát, který byl s návštěvností festivalu velmi spokojen. Přijelo totiž asi sto sedmdesát účastníků, někteří dokonce i ze Slovenska.

Příští rok by festival organizátoři rádi věnovali Janu Rybičkovi.

Promítané filmy

PÁTEK 7. 10. 2011
Anděl Páně (2005)
Kocourkov (1992)
Dívčí válka (Čechovo prozatímně osvobozené divadlo 1999)

SOBOTA 8. 10. 2011
Bylo nás pět (1994)
Náledí (1982)
Chlípník (1996)
Pánská jízda (1983)
Třikrát baron Prášil (1994)
Nemocný bílý slon (1990) nebo Vrácenky (1990)
Stopař (1978)
Jak svět přichází o básníky (1982)

NEDĚLE 9. 10. 2011

Prázdniny pro psa (1980)
Rafťáci (2006)