Výjimkou není Jiří Hubička, rozhlasový redaktor a dramaturg, jenž působil dva roky jako expert pro české vysílání pekingského rozhlasu. O svém působení v Číně napsal knihu Hledání čínského draka, kterou dnes představí v Rychnově nad Kněžnou. Zdejší knihovna s ním připravila od 18 hodin besedu v čítárně.
Kniha není průvodcem po místních pamětihodnostech, i když ani těm se autor nevyhýbá. Daleko víc jej ale zajímalo, jak se v Říši středu žije, co její obyvatele těší a trápí, čím se baví a co jedí, co představuje každodenní realitu země. Jak Jiří Hubička uvedl v rozhovoru pro Radio Praha, dva roky pomáhal čínským kolegům v rozhlase s češtinou, třikrát týdně zde připravoval vlastní pořad. „V nich jsem se snažil mapovat názory a pohledy našinců, kteří do Číny přijíždějí. Jeden z nich se jmenuje Jak se jim žije a je zaměřen právě na pohledy Čechů. Anebo jsem tam naopak dělal řadu rozhovorů s čínskými bohemisty o jejich vztahu k české literatuře, kterou tam hojně překládají,“ uvádí mimo jiné autor na www.radio.cz
Může vyprávět o čínských bohemistech, úspěšných Češích v Číně, ale i třeba tamním, pro nás údajně sladkém chlebu a dalších tématech, která posluchače zaujmou či napadnou.