Velkým lákadlem jsou tradičně vojenská letadla. Scénu z období první světové války předvedou UL novostavby známých letadel z anglické i německé strany bojiště. Velkým lákadlem letošního ročníku je však premiérová účast americké dvoutrupé stíhačky Lockheed P-38 Lightning.

„Jedná se o jediný letuschopný stroj tohoto typu na evropském kontinentu a jeden z pouhých devíti letuschopných strojů na celém světě,“ říká podrobnosti k opravdové lahůdce letošní Aviatické pouti organizátor Jaroslav Janda.

„Lockheed P-38 Lightning patřil k nejúspěšnějším víceúčelovým letounům druhé světové války, při jeho návrhu použili konstruktéři netradiční uspořádání se dvěma trupovými nosníky a pilotní gondolou. Stroj sice nevynikal obratností, ale byl rychlý, měl vynikající stoupavost a snesl i značné přetížení při střemhlavém bombardování.

Celkem bylo postaveno 9923 letadel, z nichž převážná část zasáhla do bojů v Tichomoří, ale intenzivně se zapojily i do bojů v Evropě, kde Američané uskutečňovali hloubkové nálety do německého vnitrozemí. Tento typ se samozřejmě zúčastnil i významné Invaze spojeneckých vojsk v Normandii 6. června 1944,“ dodal Janda.

Z období druhé světové války byly do Pardubic pozvány i další dvě stíhačky, a to americký P-51D Mustang a sovětský Jak-3. Současnou špičkovou leteckou techniku pak představí letectvo Armády ČR, které předvede průřez svojí výzbrojí, včetně sólové akrobatické ukázky letadla JAS-39 Gripen.

Z poněkud jiného soudku je letecká akrobacie, kde je bezesporu nejočekávanější hvězdou maďarský showpilot Péter Besenyei. Z důvodu velkého zaneprázdnění tohoto světoznámého pilota budou moci diváci zhlédnout pouze v sobotu, ale po oba dny budou v programu zařazena další akrobatická čísla, včetně předvedení vysoké pilotáže na větroních.

Součástí téměř čtyřhodinového letového programu budou i ukázky letadel zúčastněných ve třetím ročníku sletu letadel Aero, ať už to budou elegantní Aera Ae-45S či legendární proudový L-29 Delfin, od jehož prvního vzletu v letošním roce uplynulo rovné půlstoletí.

Samozřejmostí Aviatických poutI je i bohatý pozemní doprovodný program. „Po oba dny se například kluby vojenské historie představí v dobových uniformách a na ploše dojde i k vytvoření stanového ležení z dob druhé světové války.

Chybět nebude ani vojenská kolová technika z různých období, přislíbena je i účast zcela unikátního hasičského obrněného transportéru a samozřejmostí jsou i srazy autoveteránistů, letos zpestřené o sraz majitelů oblíbených tříkolých vozítek Velorex,“ řekl k pozemnímu programu Josef Hadinec z organizačního týmu Aviatické pouti.

Letiště je v sobotu a v neděli pro veřejnost otevřeno již od osmi hodin a po skončení programu budou moci zájemci pohlédnout na Pardubicko také z ptačí perspektivy při seznamovacích letech pro veřejnost.

PETR KOLMANN