V sobotu se konal jejich druhý ročník, na odpoledne i večer byl připraven bohatý program, ve kterém se důraz kladl na historii. A tak bylo možné spatřit řadu dobových kostýmů, a to nejen v průvodu, který celé slavnosti zahájil.

„Vloni to bylo spojené hlavně se slavnostním otevřením parku, který byl revitalizován. Letos to bylo jiné, jelikož máme jinou příležitost. V Potštejně chceme udělat tradici, ne jen jednorázovou akci. Chceme pořádat slavnosti zámku, aby to byla slavnost nejen celého Potštejna, ale i kraje, aby si lidé uvědomili, že Potštejn je krásné a významné místo, a že tomu tak bylo i dříve v historii,“ uvedl majitel potštejnského zámku Zdeněk Nováček.

Návštěvníci se bavili celé odpoledne i večer, program čítal celou řadu různých bodů. „Úžasné bylo šermířské vystoupení, také barokní tance Villanella, ale i další, celou dobu se bylo na co koukat,“ doplnil. Vše začalo průvodem historických kostýmů, do kterého se prý mohlo zařadit až padesát lidí. „Myslím, že všichni si přišli na své, protože vpředu šli bubeníci a vlajkonoši. Barokní průvod vycházel ze zámku, odebral se Potštejnem a zadní bránou vešel do zámeckého parku. I tím připomínáme místní historii,“ vysvětlil majitel zámku.

Na zámku měli radost ze zájmu veřejnosti, neboť vrásky na čele jim zpočátku dne dělalo nevlídné počasí. Ovšem včas se vyčasilo, a tak se pořadatelé měli co ohánět. „Nejsme profesionálové, takové akci se víceméně učíme. Létali jsme po zámku, stíhali strašidelné sklepení, Pohádkov, v cukrárně bylo také plno,“ líčil Zdeněk Nováček.

Nejen on doufá, že lidé si místo sobotních slavností budou připomínat, protože Potštejn už není jen hrad, ale zároveň také právě zámek, kam se kdysi odstěhoval rod Harbuval-Chamaré a podnikal tam. Také ten byl o víkendu v Potštejně připomínán.