Festival propukne v sobotu o půl třetí odpoledne.

„V době, kdy jsme s akcí začínali, moc podobných na Podorlicku nebylo. Pořádání dvou festivalů do roka je náročné, zvláště když je chceme dělat poctivě. Hlavní kapely už ale máme vyhlédnuté i na příští rok,“ podotýká jeden z pořadatelů David Filip s tím, že na podzim 2010 by mohl na Vochtánce zahrát třeba svérázný Xavier Baumaxa.

Letošní program napovídá, že by měla mít tuto sobotu první akord na svědomí letohradská skupina Dlouhý vlasy & krátký rozum, jako druhá v pořadí se představí čáslavská čtveřice Civilní obrana, ověnčená úspěchem ze soutěže „Naděje Beatu“. Po dvou a půl letech zavítá na Potštejn opět kapela Chocolate Jesus, ale domácí fandové budou už určitě vyhlížet šestou formaci uvedenou v programu. Místní Radio Jerevan totiž oslaví na Vochtánce deset let existence. „Žádnou speciální oslavu ale nechystáme, bude to normální koncert,“ říká opět Filip, který je zároveň členem zmiňované kapely.

Jarní vítání si nenechalo ujít kolem dvou set příznivců rockové a metalové muziky. Aby přišli i z kraje září minimálně ve stejném počtu, doufají na Potštejně v příznivé počasí. Hlavní tahoun by v takovém případem měl obstarat pravé a nefalšované loučení s létem. „Jsem sám zvědav, jestli brněnská Insania lidi přitáhne. Je to kvalitní kapela, ale v našem kraji není příliš známá, nehraje zde často. Je to z naší strany sázka na velice zajímavou kartu, která může a nemusí vyjít,“ připouští David Filip a zve na vystoupení držitele ceny Anděl v kategorii „hard and heavy“ za rok 2008, jenž má na kontě řadu vystoupení po celé Evropě i Americe a zahrál si například se slavnými Killing Joke.

Závěrečný trojlístek devátého Rockového loučení s létem obstarají na pomezí ústeckého a rychnovského regionu jihlavští Absolute Zero, pardubická nu-metalová sestava Klan a Sicherhatesystem z nedalekého Rychnova nad Kněžnou. Z Vochtánky putuje pro fandy úderné muziky také další dobrá zpráva. Stejně jako na jaře zůstává vstupné pouhých osmdesát korun, kdo přijde po půl čtvrté odpoledne, zaplatí o dvacetikorunu víc.

(jp)