Program třetího ročníku
neděle 29. září od 19.30 hodinKostel sv. Václava v Dobrušce
Miroslav Kejmar – trubka
Aleš Bárta – varhany

neděle 6. října od 16 hodin
Mariánský kostelík v Opočně
Heroldovo kvarteto
Jedno z nejlepších českých kvartet vystoupí ve složení Petr Zdvihal a Jan Valta – housle, Karel Untermüller – viola a David Havelík – violoncello.

pondělí 14. října od 19.30 hodin
Společenské centrum – Kino 70 v Dobrušce
Dagmar Pecková – mezzosoprán
Jaroslav Šaroun – klavír
neděle 20. října od 19.30 hodin
Klášterní kostel Narození Panny Marie v Novém Městě n. M.
Stéphane Béchy (Francie) – cembalo
Alfred Strejček – recitace

neděle 3. listopadu od 16 hodin
Zámek Nové Město nad Metují
Petr Nekoranec – tenor
Koncert Petra Nekorance, vítěze Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka Karlovy Vary.

neděle 10. listopadu od 16 a 19.30 hodinSynagoga v Dobrušce
Jana Boušková – harfový recitál
neděle 17. listopadu od 18.30 hodin
Kostel sv. Václava v Dobrušce
Adam Viktora – varhany, dirigent
Iva Kramperová – housle
Barocco sempre giovane

S jakým cílem jste vytvářel dramaturgii festivalu?

Dramaturgie je pro mě vždycky dilema. Jednak chci vyhovět širokému publiku, které je z velké části laické, a na druhé straně také uspokojit odbornou veřejnost, která na koncerty přijíždí i z větší vzdálenosti. Festival se dostal do povědomí, třeba i díky televizi, píší o něm celostátní média, a tak na koncerty přijíždějí i fajnšmekři. Z tohoto hlediska je to třeba vyvažovat.

Na co kladete jako umělecký ředitel důraz?

Chci, aby na festivalu hráli ti nejlepší muzikanti z daného oboru, o kterých vím nebo je znám, i když třeba ne osobně. Snažím se v rámci finančních možností, které jsou vždy nějakým způsobem omezené, získat to nejlepší, co je možné.

Skloubit požadavek na co největší kvalitu za cenu únosných nákladů je vždy věc určitého kompromisu. Ale věřím, že se program bude líbit.

Přicházíte i letos s nějakými dalšími novinkami?

Novinky určitě jsou a navazují na loňský rok, kdy jsme rozšířili působnost z Dobrušky na Opočno a Nové Město nad Metují. Právě tam se letos mění koncertní prostory, kdy využijeme sál novoměstského zámku a klášterní kostel. V Opočně bude také změna, jeden z koncertů se uskuteční v Mariánském kostelíku.

V letošním roce zavádíme jako novinku koncert vítěze nějaké prestižní soutěže. Letos to bude tenorista Petr Nekoranec, který vyhrál Mezinárodní pěveckou soutěž v Karlových Varech. Přestože je mladý, má rozjetou velkou kariéru.

Má třetí ročník nějaké nosné téma?

Vyložené propojení nebo linie neexistuje. Už s ohledem na široké publikum je program sestaven tak, aby byl pestrý, aby to nebyla jedna stylová linie. Věnovat se konkrétnímu období nebo výročí by velice omezovalo dramaturgii, festival by ztratil na pestrosti.

Prozradíte, která osobnost z oblasti kultury bude letos oceněna?

Předání ceny festivalu za přínos do oblasti kultury a hudby bude součástí zahajovacího koncertu v kostele sv. Václava v Dobrušce. Prvním laureátem byl Luboš Sluka, vloni doc. Václav Rabas. V letošním roce převezme ocenění Ivo Kašpar z Opočna, který je předsedou tamního Kruhu přátel hudby. Více než dvacet let neúnavně pořádá koncerty klasické hudby a s minimálním rozpočtem dělá doslova zázraky. Jsem přesvědčen, a spolu se mnou celý organizační výbor, že právě jeho práce si ocenění zaslouží.

Pojem mezinárodní naplňuje festival hned několikrát – cembalista Stéphane Béchy, ale symbolicky i Dagmar Pecková, trvale žijící v zahraničí nebo Jana Boušková, profesorka Královské konzervatoře v Bruselu. Neuvažujete o pořádání jednoho z koncertů např. v Polsku?

To bylo v původních představách. Momentálně to není z finančních i dalších důvodů realizovatelné, ani nemáme partnery, kteří by koncert organizačně zajišťovali. Do budoucna tuto variantu nemůžu vyloučit, ale momentálně není aktuální.

Tak rozsáhlý a výjimečný projekt má určitě i výjimečný rozpočet. Kdo se podílí na financování?

Rozpočet festivalu je ve srovnání s ostatními srovnatelnými festivaly mnohonásobně menší. Příspěvky měst jsou v řádu desetitisíců, ale díky grantu z Ministerstva kultury můžeme pozvat opravdu špičkové sólisty a současně udržet ceny vstupného jako přijatelné a únosné téměř pro všechny, kdo mají zájem o kvalitu.

Co vy osobně očekáváte od letošního ročníku a na co se nejvíce těšíte?

Těžká otázka. Nejvíce se ale asi těším na poslední koncert, je zaměřen výhradně na J. S. Bacha a pro mě kompozičně nejzajímavější. Budou to houslové, varhanní a cembalové koncerty v nastudování dirigenta a varhaníka Adama Viktory, což je uznávaný specialista na barokní hudbu. Věřím, že tato hluboká muzika bude v prostředí kostela sv. Václava opravdu nádherným zážitkem. Těším se, že si koncert užiju.

Velice zajímavý bude ale každý z interpretů – všichni jsou špičkoví a v mezinárodním měřítku uznávaní.

Dana Ehlová