Organizátorem jarmarku bylo občanské sdružení INEX – SDA Kostelecké Horky, které se snaží zájemcům ukázat tradice a umění našich předků a lepší možnosti soužití s okolní krajinou. „Nejsme skanzen, ukazujeme lidem, co vše je možné si vytvořit svépomocí. Z takové věci pak má člověk mnohem větší radost,“ naznačila cíle sdružení Alžběta Trojanová, hlavní organizátorka jarmarku a koordinátorka střediska. To se snaží působit zejména na školní mládež.

Vedle starého zemědělského náčiní a domácích zvířat si příchozí prohlédli tkaní, spřádání vlny, paličkování, drátkování, mletí obilí s následným pečením placek, výrobu ručního papíru a svíček ze včelího vosku. Svou dovednost předvedla sýrařka ze Slovenska. Zvědavými diváky tu byli zejména rodiče s dětmi a místní obyvatelé.

Pro děti i dospělé byla připravena řada soutěží. Rodáci mohli podle starých fotografií určovat polohu jednotlivých stavení a ti, kteří obec tolik neznají, dostali mapu, s jejíž pomocí si prošli terén v okolí.

Děti si vyzkoušely jednotlivá řemesla a prošly opičí dráhu, hodnotila se však hlavně snaha. Dostalo se i na kulturu, na pódiu se vystřídala divadélka a hudební skupina Kolednice. Jedno z představení bylo netradičně věnováno zdejším obyvatelkám – kozám. Zábavu si lidé vychutnávali i s tradičními pochoutkami. (mif)

Fotografie ještě přineseme.