Všech šedesát soutěžních vzorků nepoznal nikdo. Rychnovští a dobrušští gymnazisté, kteří se ve své kategorii umístili na prvních třech místech, měli sedmdesátiprocentní úspěšnost.

Soutěžící byli rozděleni do tří kategorií (A,B,C) a čekalo na ně třicet rostlin a třicet živočichů. „Ty jsme vybrali z předem zaslaného seznamu. V okresním kole však již jde o náročnější poznávačku, než ve školních kolech. Pro ně platil seznam označený křížkem,“ komentovala včera systém soutěže hlavní organizátorka Bohuslava Bezdíčková.

Hana Vacková z rychnovského gymnázia není v podobných soutěžích nováčkem. „Raději mám zvířata než rostliny a již několikrát jsem postoupila do krajského kola,“ svěřila se před poznávačkou vítězka kategorie A, zahrnující studenty středních škol. Miluše Vacková z Rokytnice v O. h. byla nejlepší v kategorii B, pro 8. a 9. třídy ZŠ. „Letos jsem již vyhrála Biologickou olympiádu a Mladého zahrádkáře. Umístění zde nechávám osudu,“ svěřila se žákyně před soutěží.

„Oproti loňskému ročníku prokázali soutěžící lepší znalosti. Na druhou stranu nás mrzí menší zájem škol,“ bilancovala organizátorka.