Nabitou sezonu prožívají mladí flétnisté z rychnovského souboru ZUŠ Sarabanda. Začali ji vloni v listopadu koncertem laureátů prestižní soutěže Českého rozhlasu a televize Concerto Bohemia na pražském Žofíně. Rok 2010 zahájili týdenním turné v italských Benátkách. Potom vyhráli soutěž základních uměleckých škol ČR v Liberci. Nyní si užívají dozvuky festivalu v ruském Jekatěrinburgu, odkud přijeli z tvrdé asijské konkurence jako laureáti. Příští týden je čeká opět natáčení s Českým rozhlasem pro Concerto Bohemia, kam postoupili již pošesté, přičemž pětkrát vyhráli.
Umělecký vedoucí Sarabandy MARTIN ŠEDA nepředpokládal, že za Uralem tak uspějí. „Kdybychom dostali třeba třetí místo, ocenění za účast, bych byl taky šťastný. Viděl jsem národního umělce Ruska, který s dětmi pracuje 40 let. Byli třetí a on byl dojat k slzám. U nás, mám pocit, chybí skromnost, můžeme být jenom zlatí. Je užitečné i to, že děti viděly tamní život. Dřevěné domečky, vodu si nosí ze dvorku, prašné silnice,“ popisuje zážitky Šeda. Přitom u tamních dětí pozoroval obrovskou radost a nadšení z hudby.
S odletem do Jekatěrinburgu jste váhali kvůli problémům s dopravou. Byla to tak prestižní záležitost? Proč jste o to tolik stáli, festivalů máte přece za sebou už spoustu?
Ve čtvrtém největším městě Ruské federace (1 300 tisíc obyvatel) se konal 13. ročník mezinárodního festivalu a soutěže Země, náš společný domov, účastnilo se ho 65 soutěžních ansámblů, přes tisíc dětí. Někteří přijeli jen koncertovat. Soutěžilo se v pěti sálech, hodnotila jedna porota složená z národních umělců z Moskvy, seděla v ní třeba profesorka z akademie, dirigent moskevské filharmonie, operní pěvci a podobné osobnosti. Soutěžilo se ve třech pásmech, ve třetím se udělovalo ocenění za účast, 30 cen, ve druhém 15 až 20 a v prvním pásmu se udělovaly čtyři ceny, přičemž jednu z nich jsme získali my. Z Evropy, vedle Ruska samozřejmě, jsme tam byli, kromě německého sólisty, jen my. Soutěžit mohly jen ty soubory, které mají za sebou alespoň dvě vítězství v nějaké jiné mezinárodní soutěži, což má Sarabanda asi sedm. Takže bylo opravdu o co stát.
S jakým repertoárem jste uspěli?
Nejlepší aranžmá, která sklízejí úspěch, máme u skladeb Adama Václava Michny. Hráli jsme pak ještě Mozarta a Bacha. Ale Michnu umí děti opravdu krásně. Přišla tam za námi i jedna profesorka hudební vědy a nabídla mi práci, jestli bych tam nechtěl zůstat. Tak na ně Michna zapůsobil.
A…, vezmete to?
Ne, mám tady ženu a děti! Panuje tam ale nádherná tvůrčí atmosféra, za jejich prací jsou vidět tisíce hodin.
Máte po tomhle vítězství ještě nějakou motivaci?
Určitě, je to velký impulz do další práce, neříkám to jako frázi. Člověk vidí, jakým způsobem pracuje druhá půlka světa, kolik energie do toho dávají, jaké mají výsledky a jak je prezentují, je to úžasné. Evropu vůbec nepotřebují. V práci s dětmi už Evropě, jsem přesvědčen, ujel vlak.
Stačí se podívat na jeden festival takové úrovně. Každému bych přál sedět tam v hledišti a vidět děti ze Sýrie, Kirgizie, Kazachstánu, Mongolska… Od prvního po poslední krok na pódiu. Spadne brada každému, nemusí tomu ani rozumět. Nasazení, technická i umělecká stránka, vystupování.
Není to vše jen pověstným drilem?
Přístup tam bude asi trochu jiný. Děti jsem ale viděl i mimo pódium, jakou měly radost, vystoupení si užívaly. Jsou pracovité, skromné a nedělají to z donucení. Nás v Evropě asi ničí blahobyt. Mluvil jsem tam s ostatními vedoucími souborů. Jezdí po světě a dalších akcích. Nejkrásnější a nejlepší festivaly na světě jsou prý v Číně. To mě hodně zajímá.
Takže už budete mířit spíše na východ?
Určitě to za to stojí, jejich práce je obdivuhodná. Pojedeme teď na spoustu koncertů, abychom si něco vydělali a nebyli závislí jen na sponzorech. Podobné akce jsou pro vás finančně velmi náročné.
Nezdráhají se teď sponzoři kvůli krizi?
Dotuje nás částečně město, pomáhají rodiče. Přijetí u sponzorů je různé, někde řeknou, že je těžká doba a ve slušnosti se rozloučí. Jiní nás znají, sledují a dali nám pěkné částky. Někde si samozřejmě připadáte jako bezdomovec a vyžírka, který chce peníze na pivo. Ale takovou zkušenost mám jen jednu. Jistě, třeba před čtyřmi lety jsme sehnali dvakrát tolik peněz, krize je znát. Ovšem dá se říct, že čím menší firmy, tím více nám přispěly.
Co vás čeká v nejbližších dnech?
V polovině května odjíždí Sarabanda na devět koncertů do severních Čech, čeká nás Liberec , Varnsdorf, Turnov, Sedmihorky, Humprecht, Nové Město pod Smrkem. Pokud vše vyjde, tak i další zahraničí, dostali jsme totiž pozvánku na festival v Srbsku. Ten by měl navazovat právě na koncertní zájezd v severních Čechách, který kvůli tomu budeme muset o den zkrátit.
Příští týden nahráváme skladby do druhého kola soutěže Concerto Bohemia. Pokud se nám všechno podaří, je to sezona snů.