„Už skoro nikam jinam tento vlak nejezdí, ale Dobrušku nikdy nevynechá. Jsme jedním z mála měst, kde se projekce na kolejích koná," prozrazuje Václav Verner z dobrušského Společenského centra – Kina 70.

Pojízdné kino – Kinematovlak – vzniklo v roce 2004 přestavbou služebního vozu D57 v rámci společného projektu Českých drah a Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

„Původní vůz řady D57 byl uzpůsoben k filmové projekci – v prostoru pro zavazadla byl vytvořen mobilní stupňovitý promítací sál pro asi pro 60 dětí a vybaven AV technikou – dataprojektorem, ozvučením 5+1 a DVD přehrávačem," přibližuje speciální promítací vagón Verner.
Vůz je vybaven mobilní klimatizací a chemickým WC. Oddíl pro vlakvedoucího je uzpůsoben jako promítací kabina.

„V Dobrušce se Kinematovlak stal již tradicí a díky podpoře města, Českých drah a ČD Cargo je vstup na kompletní program pro návštěvníky zdarma.

České klasiky 
i novější filmy

Filmová „jízda" Kinematovlaku 2014 v Dobrušce začíná ve středu 25. června a potrvá do neděle 6. července.

A na jaké filmy na kolejích se mohou diváci těšit? „Například českou klasiku Kladivo na čarodějnice či Dáma na kolejích. Z novější domácí produkce to bude třeba Hřebejkova Kawasakiho růže či první český 3D animovaný film Kozí příběh: pověsti staré Prahy. Na děti se tradičně přijede podívat oblíbený kreslený krteček," vybírá Václav Verner z bohaté dvanáctidenní nabídky Kinematovlaku.

Každodenní filmové projekce doprovodí výstava Československý filmový plakát 40. a 50. let minulého století ze sbírek Vítězslava Tichého, kterou pořadatelé plánují do konce června.

Filmový program na kolejích zpestří Koncert na peróně. V neděli 29. června od 18 hodin vystoupí dechová hudba Valánečka a po ní country kapela Sedmý nebe.

Program Kinematovlaku najdete na webových stránkách města a na plakátech.