Pro letošní rok bylo zvoleno téma „Závodní speciály auto-moto“. Pořadatelé z SDH Houdkovice a JCH rallye teamu slibují zajímavou podívanou, okořeněnou ukázkou závodní techniky na 2,5 kilometru dlouhé rychlostní zkoušce a crossové speciály na provizorní crossové trati.

První ročník navštívilo výstavu na 3500 návštěvníků, kteří viděli různou zemědělskou techniku. Druhý ročník byl ve znamení oslav 60. výročí zahájení výroby vozů značky Velorex. Výstavu i tentokrát navštívilo více než 3000 návštěvníků. Nejvíce asi zaujal nový Velorex s názvem Velor-X-Trike, který přivezl jeho tvůrce Pavel Brída z Motoscotu Opava. Do třetice všeho dobrého, řekli si pořadatelé a pozvali jednostopé, ale i dvoustopé závodní speciály různých odvětví motorsportu.

Pořadatelům se podařilo zajistit vozy hned z několika motoristických disciplín. Mezi ty hlavní patří speciály rally, autocrossu a závodů do vrchu, ale k vidění budou také vozy z rallyecrossu, okruhové speciály, nákladní automobily na truck trial a další. U jednostopých vozidel se můžete těšit na motocrossové speciály i sidecary, enduro, trial a silniční motorky. Při trialové exhibici se předvede několikanásobný mistr republiky Martin Křoustek.
V seznamu přihlášených vystavovatelů je přes třicet závodních týmů. Z autocrossu lze jmenovat Jiřího Breta a Vlastimila Buriana s vozy Škoda Fabia, Jana Smrže s autocrossovým speciálem buggy Ford Cosworth, úřadujícího mistra republiky Romana Poláka s Kartcrossem, dalšího úřadujícího mistra ČR v divizi D3A Tomáše Jánoše se speciálem Volkswagen buggy a další.

Dalším zúčastněným mistrem republiky pro rok 2010 je Milan Svoboda s formulí Lola T96/50, jenž titul vybojoval v seriálu závodů do vrchu. Nelze zapomenout ani na další, třeba na nejrychlejší ženu Evropy Editu Práškovou s Dallarou a jiné zajímavé závodní automobily z této motoristické kategorie. Vladimír Kavan předvede Škodu 130 RS A5.

Rallyové speciály budou zastoupeny asi nejvíce historickými Škodovkami, ale jsou přislíbené i speciály WRC, S2000 a jiné, které se budou prohánět na připravené rychlostní zkoušce.

Dalším zajímavým hostem bude tradiční účastník, ale hlavně několikanásobný vítěz Rallye Dakar Josef Macháček na čtyřkolce Quad Yamaha 900 Predator. Kromě vystavených závodních exponátů si návštěvníci budou moci odnést i řadu publikačních materiálů, plakátů, či podepsané podpisové karty.

Autogramiádu na akci bude mít hned několik zajímavých a zvučných jmen, jejich publikování si však pořadatelé nechávají jako překvapení. Kdo bude chtít utratit nějaké peníze, může zakoupit věci potřebné pro motorsport, ale i pro obyčejná auta či pro motocyklisty.

Jaroslav Ježek