Skupina je nazvána Fortis, což znamená udatný, a je specializována na 13. století. „Doba Přemysla Otakara II. byla pro Čechy nesmírně významná a nejvíc se nám líbí,“ začal vyprávění o své vášni k historii Petr Kroupa.

Skupina o přibližném počtu dvaceti osob, mezi kterými je i sedm dam, tráví v šermířských kostýmech období od půli května do půli října. Jedná se o studenty i pracující, kteří v osobním životě nemají s dějepisem nic společného. „Za sezonu vystupujeme na dvou až třech hradech, tento týden například trávíme na hradě Landštejn,“ zve Petr Kroupa s uměleckým jménem Čeněk Černý z Rozštípené skály, a to nejen návštěvníky, kteří je znají z nedávného vystupování na hradě Litice. Tento hrad navštívili letos potřetí. „Pořádáme také dětské dny, za rok je to kolem patnácti až osmnácti akcí.

Pro přiblížení dob dávno minulých předvádějí členové a členky skupiny mimo bojové scénky také dobové tance, a zasvěcují diváky do tajů středověkých řemesel.

„Dříve byly meče lehčí než dnes, byly totiž zbroušené, zatímco my pracujeme s meči bez ostří. Přes to jsem utržil při tréninku nepošítaně šrámů a našlo by se u mě i pár stehů. Meč byl vlastně nůž, kterým se měl protivník v boji načnout a krájet. Já osobně šermuji s jednoručním mečem. Zbraně nám vyrábí vícero kovářů, meče a dýky máme od Sváti Havíře ze Svitav. V evropském bojovém umění se užívaly zbraně ve škále od halaparten a kopí přes dýky, meče a patřily sem i pěstní zápasy. Říká se, že aby tomuto umění člověk porozuměl, měl by se věnovatšermu soustavně sedm let při frekvenci jednoho až dvou tréninků týdně,“ hovořil Petr Kroupa a dodal, že stále je co se učit.