Divoká jízda ve vysoké rychlosti nebo ve výšce s výhledem na město vyzkoušela během víkendu v Opočně spousta odvážlivců.

Stejně jako každý rok, patřila první srpnová neděle tradiční Opočenské porcinkuli. Adrenalinové zážitky na pouťových atrakcí přilákaly návštěvníky nejen z okolních měst. „Jsme tu na dovolené, tak jsme vzali děti na pouť. Líbila se nám jízda na horské dráze, zítra sem půjdeme znovu“ řekli manželé Tylšovi z Prahy.

Nákladný provoz, dražší vstupné

Na údajně rostoucí dotazy ohledně výše cen vstupenek na atrakce se jejich majitelé rozhodli veřejnost informovat pomocí vystavených letáčků o nákladech provozu takzvané lidové technické zábavy. Popis obsahuje nejen výdaje za transport, údržbu, revizí techniky, pronájem pozemků, reklamy a dalších, ale především platby za elektrickou energii, které jsou pro ně v poslední době velice nákladné.

„Za připojení elektřiny platíme čtyřikrát do měsíce téměř 5000 korun. To se bohužel musí projevit i v cenách vstupenek,“ informoval jeden z provozovatelů kolotočů z Pardubic Jiří Maleček. Za krátkodobé zapojení a odpojení k elektrické síti několika svých atrakcí vydává tedy nemalé peníze. „Cestujeme celá rodina. Jsme tu od rána do večera, ale je to naše práce, která nás naplňuje. S náklady na provoz je to však čím dál horší,“ dodal kolotočář.

Ceny jedné jízdy se pohybují od padesáti korun v závislosti na atraktivnosti či nákladnosti provozu. Například jízda na kolotoči s výhledem na město dnes čtyřčlenou rodinu vyjde na 280 korun.

Ačkoli ceny vstupenek rok od roku stoupají, poutě se stále těší velké oblibě, a to nejen u dětí. Na ty nejlákavější jízdy se opět stály fronty, někteří nadšenci se vozili i vícekrát.

Klasickou součástí kolotočů byly prodejní stánky s občerstvením, cukrovinkami, upomínkovými předměty či oblečením.