Lahůdku zde chystají nejen pro pamětníky, ale i ty zájemce, kteří ještě nic podobného neviděli. „Sedmdesátka skoro dvacet let nehrála, přesto je schopná provozu. Dával nám ji dohromady jeden z největších tuzemských odborníků, Václav Hosman z Kinotechniky Praha,“ přiblížil promítací techniku vedoucí kina Pavel Štěpán. „Stroj je výjimečný v tom, že hraje ze šestikanálového snímače zvuku, má jeho magnetický záznam. Ten je velice zvláštní, je to rozdíl, jako když si přehráváte něco z mp3, nebo gramofonové desky. Dnešní digitálně vyčištěné zvuky jsou hodně sterilní, ale sedmdesátka to umí odehrát i s bočními efekty,“ chválí techniku Štěpán.
Stejně tak si pochvaluje, jak říká, starého machra Václava Hosmana, který stroj vyladil a připravil k promítání. „Už vám ta růžovka běží, zavolal mě, když byl hotov. Filmové kopie jsou totiž kvůli technologické chybě tehdejšího výrobce 70mm filmu nestálobarevné, barva se z nich vytrácí do růžového nádechu. Staří filmaři tomu říkají růžovka,“ vysvětlil Štěpán.
Plánuje, že jeden z těchto promítacích strojů demontují a po rekonstrukci ho postaví do vestibulu kina. „Sedmdesátka tady zůstane i proto, že souvisí s názvem kina a jeho popisným číslem, takže se nebude muset nic měnit,“ tvrdí Štěpán s nadsázkou. Další starou techniku, promítačku na 16mm film a na diapozitivy, získá dobrušské Vlastivědné muzeum. „Byl bych raději, kdyby ze všech vznikla miniexpozice v kině, ale už se nám tam víc nevejde,“ lituje Štěpán.
Filmové kopie na středeční podvečer si Dobrušští zapůjčili z Kina 70 Mír Krnov, jehož šéf Pavel Tomešek jim rovněž pomáhá s filmy a technikou. „V Krnově jsou jedni z mála v Evropě, snad kromě Němců a Angličanů, kteří dokážou tyto snímky promítat, mají na to vybavené kino i autorská práva. My jsme si od nich vypůjčili filmové ukázky a potřebné materiály,“ upřesnil vedoucí dobrušského kina.
Na konec promítání mají pořadatelé připravenou jednu unikátní kopii, kterou pustí, pokud je technika nezradí. Štěpán však nechce prozradit, o jaký snímek se jedná: „Je to překvapení pro diváky.“