Závod s mezinárodní účastí odstartuje v sobotu 23. ledna v lyžařském areálu Chata Juráška.
Tento rok vás čeká na svahu několik zajímavých novinek. Závodit se bude v paralelních drahách, což bude zajímavější jak pro diváky, tak i závodníky, ale časy se budou nadále sčítat jako v klasickém slalomu.

Organizátoři připravili zcela novou soutěž nejen pro diváky s dětmi, a to v tahu nansenových saní. Soutěžit se bude v klasickém slalomu. Nebude chybět ani tradiční závod Jasankros, na jeho start se může přihlásit každý. Již není nutné se nominovat, ale stačí se přihlásit stejně jako do slalomu.
Může vyhrát také ten, kdo bude oblečen do nejlepšího dobového oděvu. Hodnotí diváci.
Prezentace závodníků vypukne na olešnickém svahu už o půl osmé ráno. O půl desáté začne slalom a o půl čtvrté odpoledne se postaví na start závodníci Jasankrosu.

Na svahu platí jasná pravidla

Účastnit se závodu v historickém lyžování může pouze závodník na dřevěných lyžích (u nás řečených „jasankách"), v oblečení odpovídajícím té době. Boty jsou akceptovány pouze kožené, ne plastové lyžáky! V kategorii bez hran nesmí mít lyže jiné než dřevěné hrany a vázání musí dovolit zvednutí paty minimálně pět centimetrů nad podložku, což bude kontrolováno na startu.
Dále bude z bezpečnostního hlediska na startu kontrolována úplnost a „bezpečnost" vázání, aby nedošlo k tomu, že někomu ujede lyže hned v prvním oblouku. Jde o to aby byly řemínky všude, kde mají být, nebyly natolik zpuchřelé, že se rozpadají při minimálním zatížení a byly dostatečně dotažené.
Závodník nemusí být puštěn na start!

V olešnickém areálu je samozřejmě zajištěno také občerstvení, dětský koutek, hudba, fotograf a ledový bar.
V tento den se můžete těšit ještě na další podívanou, tou bude závěrečný ohňostroj. Akci pořádá horolezecký oddíl Sokol Vrchoviny a lyžařský oddíl Juráška.
Neváhejte a přijďte se podívat na netradiční zimní zábavu.