Naštěstí návštěvníkům Kolowratského zámku v Rychnově, kteří se s ním mohou setkat už tuto sobotu, nic takového nehrozí.

„Popravovat se nebude!“ ubezpečují pořadatelé programu s názvem Historie ožívá, který je v zámku připraven už na tuto sobotu. První prohlídka, na níž čekají návštěvníky postavy, které měly v minulosti co do činění s Rychnovem, začne ve 13.30 hodin.

„Prohlídek bude celkem pět, na poslední se vydáme v 17.30. Skřipec při nich opravdu nehrozí, naopak si myslím, že se návštěvníci budou výborně bavit,“ slibuje Eva Hejzlarová, která stála na počátku celé akce. Zda se bude bavit i samotný průvodce, to je zatím velkou neznámou.

Historické postavy oživí prohlídku

„Průvodce bude „v civilu“ a bude se snažit o vážný a seriózní výklad. Ten však bude neustále narušován nejrůznějšími postavami, jichž se v Rychnově nabízí opravdu hodně,“ prozradila základní scénář programu Eva Hejzlarová. Všechny postavy jmenovat nechce, dvě však přece jen zmínila.

Jednou z nich je právě Mydlář. Podle některých zdrojů byl totiž v Rychnově mistrem popravčího meče František Mydlář, syn známého Jana Mydláře.

Další postava je jeho pravým opakem, měla co do činění nikoliv s trestáním, ale sama by asi trest zasloužila.

Bohunka Zárubová z Hustiřan, řečená Zlá Bohunka. Jako bílá paní bloudí po rychnovském zámku a bloudění si vysloužila svými skutky. S velkou chutí totiž vraždila své manžele, a to tak dlouho, dokud nebyla zavražděna sama.

František Mydlář i Zlá Bohunka jsou určitě příslibem, že sobotní odpoledne na Kolowratském zámku v Rychnově nikoho nezklame. Přesvědčí se o tom všichni, kdo na některou prohlídku zavítají.

Zámek Rychnov nad Kněžnou se nachází na mírně se svažující plošině nad ostrým svahem říčky Kněžny v severozápadní části města Rychnov nad Kněžnou, ležícího v podhůří Orlických hor asi 32 kilometrů východně od Hradce Králové. Spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je zámek jedním z největších barokních celků v Čechách.

Autorem této architektonické kompozice je zřejmě architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Celek tvoří výjimečnou dominantu města, které se říká „rychnovské Hradčany.“ Zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky. V současnosti je v zámku mimo jiné umístěna expozice Muzea a galerie Orlických hor.

Dana Marková