„Pivní minulost města Vamberk byla opravdu velice bohatá. Dle zjištěných informací sahá nejméně do 16. století, ale možná ještě i dále,“ říká na úvod jeden z organizátorů výstavy Jiří Hostinský ze Spolku přátel historie Vamberka.

Výstava se věnuje jak zaniklým, tak současným hospodám. Textová část výstavy bude doplněna o celou řadu trojrozměrných předmětů, a to jak ze sbírek Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, tak z těch soukromých. „Vystaveny budou džbány, korbele, podtácky, láhve s litými nápisy, plechovky, reklamní předměty a mnoho dalšího. To vše bude dále doplněno o historické fotografie, mapy se zakreslenými hospodami či stavební plány,“ upřesňuje Mikuláš Heinrich, vedoucí Muzea krajky Vamberk.

Muzeum krajky představuje obnovenou stálou expozici.
Muzeum krajky Vamberk představuje od července dosud nevystavené nové krajky

K pozoruhodnostem patří také sbírka pivovarských odznaků Reného Kolečka, která je jednou z největších v České republice.

Při páteční vernisáži byla pokřtěna kniha Koloběh piva ve Vamberku aneb kde se pivo vařilo, stáčelo, skladovalo a pilo, jejíž autorem je Jiří Hostinský. Kromě toho návštěvníci mohli ochutnat regionální piva z pivovarů Choceň, Rychnov nad Kněžnou a Potštejn.

Výstava bude otevřena 14. listopadu 2021 v Muzeu krajky Vamberk.