Havel náčelník

Zástupce iniciativy Pro základu využil přítomnosti exprezidenta a nabídl mu k podpisu petici za umístění amerického radaru v Česku, Havel si ji přečetl a podepsal. Podle zástupce iniciativy Davida Gaydečky je to zatím ten nejvzácnější z několika tisíc podpisů pod peticí. Petici, která je naopak namířena proti americké základně, už podepsalo více než 100 tisíc lidí.

Neobvyklý dar dnes dostal někdejší prezident od organizátorů festivalu, přímo na pódiu hlavní scény převzal indiánskou náčelnickou čelenku s velkými péry. "Děkuji vám za vaše vlídné přijetí, jsem velmi překvapen a dojat poctou, které se mi dostalo," řekl Havel a potom z papíru četl děkovací projev. V něm děkoval například své ženě, bratrovi, babičce, psovi Madle za věrnost i věznitelům, že ho nebili. "Rád bych poděkoval našemu parlamentu, že by mě znovu nezvolil," prohlásil. Jeho slova publikum přerušovalo hlasitým skandováním "Vašek Havel".

Již exprezidentův příjezd vzbudil ve festivalovém areálu velkou pozornost. Havla tentokrát nedoprovodila jeho manželka Dagmar, ale její dcera Nina. "Václave, jsem strašně rád, že tě vidím," vrhl se k Havlovi ihned po jeho příchodu do areálu jeden z fanoušků a potřásl si s ním nadšeně pravicí. Havla i jeho doprovod ihned obklopil shluk lidí, řadě z nich se podepsal na tričko či festivalový program.

Havel nejprve v zákulisním baru pro muzikanty vypil pivo, uvázal si kolem krku šálu a zamířil mezi diváky. Trutnovský kotel přivítal Havla vstoje dlouhotrvajícím potleskem.

"Jsem-li titulován jako 'náčelník', není to jen veselý žert lidí, kteří mají rádi indiány, ale je to výraz vědomosti o jedné z mých skutečných funkcí, které si obzvlášť cením," uvedl Havel v dopise návštěvníkům přehlídky uveřejněném ve "festivalovém samizdatu". V roce 1996 se totiž při oficiální návštěvě Brazílie zastavil u indiánského kmene v deštném pralese Amazonie. Jako dar dostal od náčelníka kmene Waimiry luk a dva šípy. Když měl ukázat své střelecké umění, trefil se do cíle, což před ním nedokázali ani někteří příslušníci kmene proslaveného loveckým uměním. Havel uvedl, že jej za to indiáni jmenovali svým náčelníkem.

"Pravda, byla to úplná náhoda, ale to nic nemění na vážnosti, kterou - v duchu svých tradic - dotyčný kmen dával této z jeho hlediska důležité změně ve svém vedení," míní Havel.

Nejistá budoucnost festivalu

Podle organizátorů je další budoucnost nejstaršího českého open air festivalu v dosavadním areálu na okraji Trutnova ohrožena, v jeho části totiž podle územního plánu má stát supermarket. "Budu kupovat sirky, pomazánky a jiné věci jenom v blízkých supermarketech a nikoli v supermarketu, který by měl eventuálně stát zde Na Bojišti," slíbil Havel, který má chalupu nedaleko Trutnova. Apeloval také na posluchače, aby se zachovali obdobně. V zákulisí se poté setkal s řadou svých přátel a známých, například básníkem Ivanem Martinem Jirousem či zpěvačkou Martou Kubišovou, která na festivalu dnes účinkuje.