Letos je to padesát let, kdy se komnatami opočenského zámku procházela Libuše Šafránková coby Barunka ve filmu Antonína Moskalyka Babička. Byl to právě on, kdo ji pro film a televizi objevil. Filmařům se tehdy interiéry tohoto někdejšího sídla Colloredo-Mannsfeldů zalíbily natolik, že si je zvolili, aby představovaly ratibořický zámek. Důležitou roli při výběru zřejmě sehrálo i zdejší schodiště.

"Hned na začátku scény, kdy Babička s Barunkou a dalšími dětmi přichází za kněžnou, je dlouhý záběr na naše schodiště, i to představovalo schodiště ratibořického zámku," připomíná kastelán opočenského zámku Tomáš Kořínek.

Po boku Libuše Šafránkové stanul v této filmové adaptaci nejslavnějšího díla Boženy Němcové jako její bratr čtrnáctiletý Erik Pardus. Později se s ním setkala ještě při natáčení Četnických humoresek, opět v režii Antonína Moskalyka.

"Nejvíce mě potěšilo setkání s Libuškou Šafránkovou, kterou jsem předtím dlouho neviděl. Potěšilo mě, že je pořád stejná, jako byla za Barunky a Popelky. Pan Moskalyk naše setkání schválně naaranžoval. Věděl, že jsme se od natáčení Babičky intenzivněji neviděli. Při Libuščině prvním záběru ji držel za ramena zády ke mně a ukazoval mi, abych šel k nim. Už jsem tušil, o koho asi půjde. Obrátil ji ke mně a Libuška řekla: Jé, Eriku, ahoj. Měl jsem radost, že mě poznala," zavzpomínal v jednom z rozhovorů pro Českou televizi.

Babička se samozřejmě natáčela i v Babiččině údolí v Ratibořicích na Náchodsku či Havlovicích a jméno Libuše Šafránkové je spjato i s dalšími rolemi, kterých se zhostila při natáčení na východě Čech. Například v Hrádku u Nechanic se pořizovaly záběry do pohádky Princ a Večernice, hned dvojroli princezen si střihla v pohádce Třetí princ, v němž kulisu vytvářely Adršpašsko-teplické skály, ve Svatební cestě do Jiljí to pak byly Krkonoše.