Když se v roce 1992 konal první nábor do nově vznikajícího pěveckého sboru, nikdo nepočítal s tam obrovskou účastí. Sto třicet příchozích dětí rozhodlo o tom, že se začala psát historie Rychnovského dětského sboru. Letos už slaví dvacet let na scéně a za tu dobu si jeho členové odnesli řadu ocenění a objeli téměř celý svět. Jubileum tak nesmí zůstat zapomenuto.

Dárkem koncert 
i nové CD

A sbor nebude oslavovat sám. Stejného výročí se totiž letos dočkal i Mladý týnišťský big band, s nímž rychnovský dětský sbor spolupracuje již od roku 2004. A tak není divu, že obě tělesa si pogratulují navzájem. První koncert se konal již uplynulý víkend v Týništi. Ten druhý se uskuteční tuto neděli od 15 hodin v Pelclově divadle. Název „Naše první dvacka" mluví za vše.

A to není vše. V prosinci se příznivci sboru i big bandu dočkají společného CD. Pilně se na něm pracuje již několik měsíců a slavnostního křtu se dočká 9. prosince. Veselé (Swingové) vánoční hody by neměly letos u stromečku chybět.

Rychnovský dětský sbor v současnosti má více než 250 zpívajících dětí od 5 do 20 let. Nejznámější část tvoří hlavní sbor Carmina, jehož členy jsou děti od 10 do 19 let a taktovku nad nimi drží Karel Štrégl.

Avšak další sbormistři pracují i s malými předškoláky nebo žáčky. Dalšími soubory jsou Cvrčci, Ptáčata, Vrabčáci, Koťata nebo Carmina Alta.
Rychnovský dětský sbor funguje pod místní Základní uměleckou školou a my mu přejeme, aby oslavil minimálně stovku.

Milý Rychnovský dětský sbore…

„Rychnovský dětský sbor obohacuje nejen město ale i okolí svým zpěvem už krásných 20 let. Za tuto dobu posbíral mnohá ocenění, vychoval spousty zpěváčků a každého člena obohatil přátelstvím nejen po dobu dětství, ale i celý život. Přeji sboru další úspěšná léta a úspěchy na domácí, ale i zahraniční scéně".
Honza Kafuněk

„K celému RDS jsem se dostal náhodou, ba co více ani jsem netušil, co dobrého mě čeká. Vše se změnilo v roce 2007, kdy Carmina odjížděla koncertovat do USA, v tu dobu jsem byl ještě pouze posluchačem sboru a k celému dění jsem postupně pronikal díky přítelkyni, které ve sboru zpívala. Navštěvoval jsem různé koncerty většinou v okolí Rychnova nad Kněžnou. Pamatuji si, jak jsem velmi uctivě zdravil pana sbormistra na prvním plese Carminy, na kterém jsem byl přítomen. Držel jsem lidi kolem sboru v úctě, protože jsem vnímal jejich důležitost pro tu spoustu dětí, které sborem procházely a nadále procházejí.

Změnou byl rok 2010, kdy jsem poprvé vykonával funkci zdravotníka na táboře Ptáčat i Carminy. Díky tomu se mi mnoho lidí, kteří se o sbor starají, stalo přáteli. Od té chvíle uběhly už dohromady tři tábory a já nelituji jediné minuty, které jsem na nich strávil a nevyměnil bych je za nic jiného. Stejně jako bych nevyměnil tu spoustu úžasných lidí, které jsem díky sboru potkal. Bylo pro mě krásné sledovat rozvíjení talentu dětí a zcela sobecky musím říci, že jsem si užil díky Carmině mnoho zábavy. Přeji celému RDS k neuvěřitelnému jubileu jen to nejlepší a doufám, že tyto první dvě desetiletí byly jen začátkem dalšího veleúspěšného fungování RDS."
Pavel Vávra

Milá Carmino!
K tvým 20. narozeninám Ti přeji jen to nejlepší – spoustu krásných a zajímavých koncertů a koncertních turné u nás i v zahraničí. Ať ti to pořád tak krásně zpívá, ať uvnitř tebe panuje ta úžasná atmosféra, jakou pamatuju i já, kdy každý absolvent odchází naplněn zážitky a s neobyčejným pocitem, že strávil úžasné chvíle v partě neobyčejných lidí, jako jste právě vy. Díky za to, že jsem měla tu čest být tvojí součástí a ještě jednou všechno nejlepší.
Petra Dostálová