František Kupka (1871 – 1957) se narodil v Opočně, nicméně většinu svého života strávil ve Francii. Patří k světově uznávaným autorům a k průkopníkům abstraktního malířství. Kupkova rodná země začal poznávat a vážit si jeho díla postupně až v devadesátých letech – komunistický režim Kupkovo dílo v podstatě ignoroval.

„Teprve po roce 1989 se Františku Kupkovi dostalo patřičného místa v dějinách českého výtvarného umění i v historii rodného kraje,“ řekla v této souvislosti dramaturgyně česko–francouzského sympozia Lenka Jaklová.

Jednou z jeho doprovodných akcí je mimořádná výstava Kupkových děl ze soukromé sbírky v Muzeu východních Čech a několik dalších expozic v Opočně, Dobrušce a Jaroměři.

Během zahájení sympozia bude mít premiéru filmový dokument režisérky Dany Géblové nazvaný František Kupka – symfonik barev a malíř kosmu. Jeho autorku osobnost Františka Kupky okouzlila – především jeho futuristické a abstraktní vize, které během jeho života nedošly ocenění a veřejnost jej začala objevovat, chápat a obdivovat v posledních letech. Vydala se proto po Kupkových stopách jak rodným krajem, tak milovanou Francií, aby hledala atmosféru a filozofii míst, která tohoto výjimečného umělce ovlivnila.

Dokumentární film Dany Géblové František Kupka – symfonik barev a malíř kosmu bude v pondělí 13. října promítat také královéhradecké artkino Centrál.