Gruzínská kapela The Shin byla v pondělí večer v Adalbertinu první, která si zahrála na XIV. ročníku mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town.

Přehlídka, která už léta neodmyslitelně patří do společenského programu podzimního Hradce Králové, letos potrvá šest dní. Až do soboty nabídne zhruba dvacet kapel, muzikantů a seskupení jak z domácí jazzové scény, tak lahůdky ze zahraničí včetně zámoří.

„Největší hvězdou bude jeden z nejuznávanějších kytaristů světa, Američan Mike Stern,“ říká dramaturg festivalu, sám jazzový muzikant Martin Brunner. „Do Hradce dorazí s hvězdnými partnery, trumpetistou Randy Breckerem, bubeníkem Dave Wecklem a basistou Chris van Dokym.“ Jejich koncert, který bude natáčet i Česká televize, přijde na řadu v pátek na druhém hlavním festivalovém večeru v Kongresovém centru Aldis.

Prvnímu ze tří hlavních festivalových večerů patří úterý. Většina vystoupení se odehraje na půdě Filharmonie Hradec Králové, ty ostatní pak v AC klubu, FIS Café u Filharmonie a v Muzeu východních Čech.

Na své si podle slov Martina Brunnera přijdou především opravdoví znalci a milovníci jazzu, ale i příznivci srozumitelnějších: „Zahrají dva big bandy – Neratovický, který už hrál na všech důležitých českých festivalech, ale i v zahraničí, a brněnský B Side Band, relativně nový, energií nadupaný big band, volně navazující na tradici Orchestru Gustava Broma, který časem zmizel na Slovensku. Pro hradecký koncert bude B Side Band vyzbrojený excelentními sólisty, saxofonistou Radovanem Tariškou a trumpetistou Jurajem Bartošem. Mezi tyto bandy je vložen East European Artsemble. Seskupení muzikantů z Maďarska, Polska, Slovenska a Česka hrající současný moderní hard bop. Dnes večer zahraje i Vladimír Mišík s kytarami, houslemi a citerou pro ty, kteří dávají přednost rockové písničce před jazzovými hady, laufy, nudlemi, speciály, bridgi a dalšími specialitami. Závěr večera bude patřit jazzrockovému bandu Jazz Fragment Praha, snad jediné sestavy, kde je vedle houslí dalším melodickým nástrojem flétna.“