Obdiv publika sklidili zástupci ranče Sedící kůň, jehož svěřenci předvedli, proč pro název jejich domova padla právě tato volba. Nenechali nikoho na pochybách, že i kůň zvládne doslova psí kusy.

Jezdec Jimmy Magura předvedl nejen pro budoucí adepty kovbojského řemesla, že nasedání i sesedání z koně rozhodně není jednotvárná činnost.
Svůj bič nad hlavami přítomných rozezvučel mistr Evropy v práskání s tímto kovbojským nástrojem. Dokázal, že dovolit si může leccos. Třeba destrukci květiny sevřené ve vlastních ústech jediným švihem.

Tanečníci z Domu dětí a mládeže Žamberk zatančili country sestavu, ale potěšili i příznivce moderního tance. Nenechali nikoho na pochybách, že jsou právem mistry republiky v country tanci.

Jezdci na koních se poměřovali v řadě disciplín, které pro ně pořadatelé připravili. Bylo obtížné odtrhnout pozornost, pokud chtěl člověk využít bohaté nabídky občerstvení. Počasí přes všechny obavy zachovalo organizátorům svou přízeň. „Držíme mraky očima,“ potvrdila pořadatelka Iveta Walterová. Letní den to zrovna nebyl, ale při současném anglickém počasí mohli přítomní nechat své deštníky složené.

Cílem pořadatelů bylo sestavit skupinu z opravdových profesionálů napříč celou republikou. Není to jednoduché, protože každý má v sezoně svůj nabitý program a vystupuje u nás i v zahraničí. Výsledkem snahy byla účast čtyř desítek účinkujících. Příprava programu začala už během předchozího ročníku.

Místo je příčinou

Náročné přípravy přinesly své ovoce a přes velice nejisté předpovědi počasí dorazilo okolo tisíce diváků. „Lidé chodí, protože tato podívaná je úzce spjata s přírodou a podobné ukázky jsou málokde k vidění v takovém rozsahu, vysvětlila Iveta Walterová.

Ta provozuje zdejší kemp a podle jejích slov jí bylo od první chvíle jasné, že krásná louka pod hradem Potštejn je jako stvořená pro westernová vystoupení. K nim ji inspirovala přátelství se spoustou lidí, jež vyznávají styl života založený na přátelství se zvířaty a těsným vztahem k přírodě. „Dvacet let chovám koně a nejlepšími jezdci byli právě indiáni. To mě přivedlo k zájmu o westernovou tématiku. Spojil jsem práci se svým hobby,“ řekl Petr Staněk, který na akci vystoupil v roli indiánského náčelníka.

Byli tu i podesáté

Někteří z účinkujících tu vystupují více než deset let. Navštěvují i jiná místa v republice, ale srovnatelné s westernovým dnem na Vochtánce je málokteré z nich. Velkolepou podívanou, které dominovala večerní ohňová show, zakončil country bál, táhnoucí se až do ranních hodin.

Den věnovaný divokému západu se letos uskuteční ještě v srpnu a za lepšího počasí lze očekávat ještě výraznější zájem návštěvníků. (mif)

Fotografie ještě přineseme.