Mezi účastníky ankety převažovaly ženy
Knihovnice vyhodnotily celkem 45 odevzdaných anket, z nichž 2 byly vyřazeny jako neplatné kvůli nedostatečným či nepřesně vyplněným údajům. Ankety se zúčastnilo 37 žen a 6 mužů, jejichž průměrný věk byl 51 let. „Celkově byli hlasující s úrovní a nabídkou služeb dobrušské knihovny spokojeni. Pokud bychom souhrnné ohodnocení převedli na známku (jak jsme zvyklí ze školy), obdržela by naše knihovna známku 1-. To považuji za obrovský úspěch a za celý kolektiv knihovnic bych ráda poděkovala všem zúčastněným respondentům a slíbila jim, že uděláme vše pro to, aby naše knihovna nadále jen a jen vzkvétala,“ neskrývá radost vedoucí dobrušské knihovny Lenka Bendzová.
Na některých anketních lístcích se objevily připomínky čtenářů. Je mezi nimi například požadavek na zpřístupnění knih ze skladu do volného výběru, kde je uložena tzv. klasická literatura.
„Kapacita půjčovny pro dospělé nedovoluje mít veškeré knihy ve volném výběru, kdy si každý čtenář sám vyhledá požadovanou publikaci. Většina knihoven toto řeší příručními sklady, kde jsou uloženy starší, méně žádané tituly. Tak je tomu také v Dobrušce,“ vysvětluje Bendzová. Zároveň však čtenáře uklidňuje, že v budoucnu dojde k vyhrazení jednoho regálu v úseku nazvaném Dnes vrácené knihy k cirkulaci knih běžně uložených ve skladu. Bude se jednat převážně o klasickou beletrii.
Přání - mít otevřeno každodenně
Další čtenáři si přejí delší výpůjční dobu, aby knihovna měla otevřeno každý den.
Bendzová vysvětluje, že současná otevírací doba odpovídá nadprůměrným hodnotám – 37,5 hodin týdně. „Celostátní knihovnické statistiky uvádějí 26 hodin týdně, přičemž knihovnické standardy vyžadují v obcích o velikosti 5 - 10 tisíc obyvatel 25 - 35 hodin týdně. Současná otevírací doba, která byla rozšířena na počátku roku 2008, odpovídá počtu pracovníků a knihovna v současné době neuvažuje o jejím dalším rozšíření,“ zdůvodňuje Bendzová.
Ke čtenářskému požadavku na souběžnou výpůjční dobu na obou odděleních doplnila, že již od začátku roku 2008 nabízí knihovna svým návštěvníkům souběžné půjčování na obou odděleních, a to ve středu od 12 do 17 hodin.
V nabídce je příliš mnoho braku?
Mnoho absolutního braku – tak zní výtka dalších účastníků ankety.
Knihovnice se snaží nakupovat literaturu žádanou čtenáři všech věkových kategorií, nejrůznějších zájmů a různého stupně vzdělání, knihovna nabízí jak literaturu oddechovou (románky pro ženy apod.), klasické romány, běžnou povinnou školní četbu, tak i kvalitní odbornou literaturu naučnou. „Zhruba třetina ročního rozpočtu vyhrazeného na nákup knih je utracena za odbornou – naučnou literaturu. To koresponduje s velkým nárůstem čtenářů z řad středoškolských a vysokoškolských studentů,“ připomíná Bendzová.
Pracovnice knihovny navíc průběžně sledují knižní hitparády, různé literární soutěže a ediční činnost prestižních nakladatelství.
Čtenáři by přivítali více časopisů
Objevil se také požadavek na větší nabídku časopisů, čtenáři by chtěli listovat například časopisy Vlasta, Maminka, Modelář, Letectví, Astronautika.
Bendzová k tomu připomíná, že časopis Modelář knihovna v minulých letech odebírala, avšak podle statistik mělo periodikum pouze několik málo čtenářů (pár jednotlivců).
„Samozřejmě se snažíme vyhovět co nejvíce požadavkům ze strany uživatelů, proto každoročně obměňujeme tituly periodik dle poptávky. Úzce zaměřené časopisy mívají většinou také úzký okruh svých čtenářů,“ doplňuje vedoucí knihovny a dodává, že od začátku roku bude knihovna nově odebírat následující tituly: Food (kuchařské recepty), Moje zdraví, Moje Země (vlastivědný), Vlasta, Revue 50 plus (nejen pro seniory), Street (pro mládež), Zvířata a zdraví a denní tisk Deník sport.
Pro rodiče, pro maminky budou k dispozici nadále Betynka, Děti a my, Diana baby (o módě pro děti).
(zr, zen)