Co se dělo při přepadení celnice Kunštát v Orlickém Záhoří v roce 1938? To si již po třetí mohli prohlédnout v sobotu návštěvníci jeho rekonstrukce.

Organizátoři ukázali ve velmi zhuštěné kostce možné události, které se staly v pohraničí, protože k těmto problémům skutečně v září roku 1938 došlo. Boje probíhaly přímo na tom samém místě, na louce přímo u celnice která tu dříve stála. Dnes už je místo ní rekreační chata.

„My jsme rámcově vázáni určitým rázem, který podléhá schválení, to je samozřejmé. Ale některé záležitosti si můžeme rozšířit, pokud to dodáme do scénáře a policie to povolí, protože to skutečně podléhá povolení. Například požár seníku byl jednoznačně navíc,“ vysvětlil Pavel Minář, jeden z organizátorů a vedoucí pevnosti Hanička.

Automobilní techniku jim zapůjčili sběratelé, kteří sem přijeli a organizátoři jim přispěli na pohonné hmoty. „Pásový transportér je náš, z muzea Hanička, to znamená, že ho nasazujeme jako naši věc. Motorkáři, ti jsou členové historických klubů, takže ti mají celou akci v rámci vlastního koníčka,“ řekl Minář.

Počty vojáků jsou naddimenzované, protože na straně obránců bylo šest „finančáků“ a na straně útočníků asi dvanáct. „Je to spíše průřezová záležitost, kdy ukazujeme možnosti a situace, které nastaly i jinde v pohraničí. Kdybych ukazoval ukázku s osmnácti pěšáky, tak by to lidi tak nezaujalo. Musíme do toho vložit trochu děje. Snažíme se však, abychom nelhali. Jsem i konfrontován s pamětníky a některé věci jsem musel obhajovat, ale čerpám z historických dokumentací a knih,“ uvedl Minář.

Historická fakta z přepadení

- V noci 19. září 1938 sloužila na celnici v Kunštátu čtyřčlenná stráž. Zatímco dva členové drželi hotovost uvnitř budovy, zbylí hlídali u přechodu.

- O půl druhé zpozorovali stíny směrem od řeky a krátce poté byl po nich vržen ruční granát. Hlídka též začala po patnácti útočnících v obraně střílet a poté, co obránci celnice použili granát, agresoři ustoupili zpět.

- V následujících dnech byla celnice napadena ještě dvakrát, zesílené hlídce se však podařilo útočníky vždy odrazit.

- Dne 22. září byla přepadena a vypálena celnice v Bartošovicích.

- 25. září byl smrtelně postřelen dozorce Josef Navrátil.