Jenom tento týden koncertuje hned ve třech dnech.

Perný týden

Včera zazpívala Carmina dvakrát: jednou pro zaměstnance rychnovského městského úřadu, podruhé pro veřejnost v Pelclově divadle. Další dva koncerty čekají dětský sbor zítra na zámku Kinských a poslední dvě vystoupení tohoto týdne jsou naplánovaná na neděli 26. prosince.

První z těchto vystoupení bude uspořádáno v rychnovském kostele sv. Havla, druhé opět v Pelclově divadle, kde si Carmina „střihne“ dvě písně s náchodským bigbandem Jazz Generation, který v Rychnově nad Kněžnou zahraje v rámci svého předvánočního turné s názvem Christmas Time Tour.
„Na vánoční vystoupení jsme se připravovali od září, teď už jenom koncertujeme,“ říká umělecký vedoucí sboru Karel Štrégl. „S vánočními koncerty jsme tento rok začali 28. listopadu a už jsme jich od té doby odehráli celkem asi dvaadvacet,“ pokračuje vzápětí.

Vážná hudba, ale i koledy

Na letošní Vánoce si Carmina připravila dva pořady. Tím prvním je koncert vážné hudby Ave Maria, na kterém Carmina spolupracuje s operní pěvkyní Emou Hubáčkovou a klavírním virtuosem Vladimírem Županem.

„S Ave Maria jsme tento rok vystupovali například i v Praze, Hradci Králové a Litomyšli,“ pochlubil se úspěchy sboru jeho vedoucí.

Druhým vánočním pořadem Carminy je „lidovější“ Hej, hej koleda. Tento pořad je věnován krkonošským vánočním zvykům a tradicím, zpívají se v něm tamní koledy. Zajímavým prvkem svátečního repertoáru je i hudební Hra s jesličkami od Pavla Jurkoviče.

„Jedná se o klasickou jesličkovou hru, jako byly ty, které se hrávaly před sto lety. V moderní terminologii by se tato hra dala popsat tak trochu jako muzikál,“ vysvětluje Štrégl.

Nové projekty

Nadcházející nedělní koncerty jsou posledními v tomto roce. Potom už si bude sbor chvíli užívat zasloužených prázdnin. Po Novém roce se však hudební „kolotoč“ opět rozjede naplno.

„Nejprve budeme připravovat ples sboru. Ten bude tentokrát v keltském stylu, na programu budou irské, skotské a velšské písně a tance,“ popisuje blížící se začátek nového roku Štrégl.

Carmina se také s počátkem příštího roku připravuje začít s „minimuzikálem“ Alibaba a 40…, který na motivy známé pohádky bude vyprávět příběh o tom, jak Alibaba udělal z loupežníků hudebníky.

Lucie Růžičková