Spolupráce RDS se sborem z Bystrzyce, který vede Renata Fialkowska–Duma, trvá druhým rokem. Za sebou mají dva koncerty u nás, čtyři v Polsku a letní soustředění.

„Poprvé jsme do mezinárodního festivalu vstoupili v roce 2005, kdy u nás hostoval francouzský sbor z Brive. Tehdy jsme se představili u nás a pak vystoupili v Hradci Králové. My jsme dělali Francouzům doprovod,“ zavzpomínal sbormistr Carminy Karel Štrégl s tím, že zítra Carmina i sbor polské Základní umělecké školy z Bystrzyce zazpívají samostaně.

Královéhradeckým koncertům, a to od 15 hodin v Městské hudebním středisku a od 18 hodin ve Filharmonii, bude předcházet dnešní společné vystoupení Carminy a Poláků v rychnovské kapli Proměnění Páně , a to od 17 hodin.

S polským sborem, který vede Renata Fialkowska-Duma spolupracuje RDS druhým rokem. Poprvé u nás Poláci vystoupili na koncertu v Atriu (18.6.2007), pak na Velkém vánočním koncertu (20.12.2007) a společně s rychnovskými dětmi trávili i letní soustředění v Oboře u Lanškrouna. Carmina má za sebou čtyři koncerty v Polsku, a to loni zjara a o vánocích. „V úterý jsem byl v Polsku a pomáhal jsme kolegyni s přípravou programu. V Hradci Králové máme pouze patnáct minut prostoru pro samostatná vystoupení. Carmina si připravila českou lidovou Ach synku, synku, kterou upravil Kanaďan, indiánskou píseň a trilogii o svobodě,“ prozradil sbormistr program.

Pětačtyřicet polských dětí přijede do města již dnes a budou ubytované v rodinách členů RDS.